5 tipov ako šetriť pri trvalo udržateľnom vykurovaní

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


FinancieStavbaTZBVykurovanie

5 tipov ako šetriť pri trvalo udržateľnom vykurovaní

5 tipov ako šetriť pri trvalo udržateľnom vykurovaní

Pri trvalo udržateľnom vykurovaní šetríte energiu aj náklady. Vďaka tomu znížite aj objem škodlivých emisií CO2 a významnou mierou prispejete k ochrane životného prostredia.

 

 

Ako zistíte, čo spôsobuje energetické straty vo vašej domácnosti?

Skôr, ako budete môcť odstrániť prípadné nedostatky vo vašej domácnosti, musíte ich najskôr vedieť správne identifikovať. V starších budovách sa často nachádzajú povrchy z tepelne neizolovaných materiálov, čím dochádza k veľkým tepelných stratám. Keďže teplo uniká nevyužité do okolitého prostredia, musí kúrenie vyrábať viac tepla, čím spotrebúva viac energie. Veľké úniky tepla môžu spôsobovať taktiež určité zlozvyky pri vykurovaní a vetraní.

WOLF Tepelné čerpadlo Split úspora

WOLF CWL šetrenie energií aj peňazi

WOLF CHA Monoblock

Tip 1: Zabráňte únikom tepla prostredníctvom kvalitného zateplenia

Pomocou kvalitnej tepelnej izolácie môžete znížiť energetické straty, a tým aj nároky na vykurovaciu energiu danej budovy. Zateplenie je síce v porovnaní s inými opatreniami drahšie, dokáže však znížiť energetické nároky budovy až o dve tretiny. Vyberajte si izolačné materiály s nízkym koeficientom prechodu tepla či už pre fasádu vášho domu, okná, strechu, pivnicu alebo vykurovacie potrubie.

Tip 2: Správne vetrajte

Pravidelné a dostatočné vetranie je veľmi dôležité – pre optimálne a zdravé vnútorné v interiéri, stavebnú konštrukciu budovy a predovšetkým pre vaše zdravie. Aj napriek tomu môže pritom dôjsť k úniku 10 – 20 % vykurovacej energie. Oveľa účinnejšie a úspornejšie je riadené vetranie obytných priestorov s rekuperáciou tepla. Šetrí energie, náklady na vykurovanie a pritom zabezpečuje kontinuálne vetranie v interiéri. Riadené vetranie je prínosom pre každého, ale je veľmi zaujímavým riešením najmä pre alergikov, pretože sú v ňom zabudované príslušné filtre, vďaka ktorým prúdi do interiéru vždy čerstvý a zdravý vzduch bez prachu, zápachov, peľov, vírusov a baktérií, čím eliminujeme vznik plesní.

Tip 3: Využívajte moderné typy kúrenia alebo kombinácie vykurovacích systémov

Výroba energie sa oplatí iba vtedy, ak sú náklady na získavanie energie oveľa nižšie ako náklady na jej spotrebu. Cenovo efektívne vykurovanie je možné vďaka moderným a účinným technológiám. Ak chcete vykurovať trvalo udržateľným spôsobom, mali by ste používať zariadenia s vysokou účinnosťou. To platí napríklad o kondenzačných vykurovacích systémoch. Moderné kondenzačné plynové kotly využívajú na vykurovanie aj teplo zo spalín. Nízkoteplotné kotly vykurujú ešte ekologickejšie, pretože sú navrhnuté pre nízke teploty prívodu. Vďaka nízkym prevádzkovým teplotám spotrebujú tieto zariadenia menej energie. Zároveň zabezpečujú rovnomerné rozvádzanie tepla v miestnosti a menej víria prach.

Tepelné čerpadlo napríklad potrebuje nízke teploty prívodu, aby dokázalo efektívne fungovať. Toto sa dosiahne stenovým alebo podlahovým kúrením, ako aj kvalitným zateplením. Kondenzačné a nízkoteplotné vykurovacie systémy je zvyčajne možné veľmi dobre kombinovať s obnoviteľnými zdrojmi energie, ako je tepelné čerpadlo alebo solárny systém.

Pri takýchto kombináciách hovoríme o hybridných vykurovacích systémoch. Tieto sú veľmi vhodné najmä do nedostatočne zateplených starších budov. Skombinujte tepelné čerpadlo napríklad s plynovým kondenzačným kotlom, využite výhody oboch typov kúrenia a zvýšte tak jeho účinnosť.

Tip 4: Zabráňte tepelným stratám uchovávaním tepla

Potenciál obnoviteľných zdrojov energie je možné naplno využívať iba vtedy, ak dokážeme toto ekologicky vytvorené teplo aj náležite uchovať. Napríklad solárny ohrevný systém získava slnečnú energiu najmä v lete, tá však potom neslúži na vykurovanie. Energiu je možné uchovávať a využívať neskôr pomocou akumulačného zásobníka tepla. Vďaka tomu sa vytvorené teplo nestratí a môžete ho využívať vtedy, keď je potrebné. Na uskladnenie vykurovacieho tepla sa odporúča vrstvový akumulačný zásobník. Môžete ho tiež skombinovať so solárnym ohrevným systémom.

Tip 5: Správne nastavte teploty v jednotlivých miestnostiach

Už pri znížení teploty v miestnosti o jeden stupeň ušetríte až 6 % nákladov na energiu. Za príjemné a optimálne sa považujú nasledujúce teploty:

  • Obývačka a pracovňa: 20 až 22 °C
  • Spálňa: 16 až 18 °C
  • Detská izba: 20 až 22 °C
  • Kuchyňa: 18 až 20 °C
  • Kúpeľňa: 24 až 26 °C
  • Pivnica: 10 až 15 °C

Ak chcete vykurovať trvalo udržateľným spôsobom, mali by ste teplotu v miestnostiach znížiť najmä vtedy, keď nie ste doma. Pomocou moderných termostatových ventilov a plnoautomatických ovládacích modulov, ako je ovládací modul BM-2 od spoločnosti WOLF, môžete automaticky regulovať teplotu v interiéri.

WOLF je expert na vnútorné prostredie!

WOLF už 30 rokov dodáva na náš trh systémy vykurovacej a vetracej techniky a vzduchotechniku. Navrhujeme maximálne efektívne riešenia na mieru pre zdravé a komfortné vnútorné prostredie. Prémiové tepelné čerpadlá WOLF, boli vyvinuté na základe viac ako 50 ročných skúseností a zabezpečujú vykurovanie a chladenie pre rodinné domy v celej Európe. Viac informácií: slovensko.wolf.eu.

WOLF logo nove

Galéria

Foto: Wolf

>> Zariaďte si kúpelňu
TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre