Ako schladiť podkrovie v lete aj bez klimatizácie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Čistý vzduchNovinkyZdravé bývanie

Ako schladiť podkrovie v lete aj bez klimatizácie

Ako schladiť podkrovie v lete aj bez klimatizácie

Počas horúcich letných dní býva strecha najexponovanejšou časťou domu. Škridly síce časť tepla dokážu izolovať, no aj tak z neho značná časť prechádza do podkrovia. Jedným z riešení je zavedenie klimatizácie, ktorá však nemusí byť správnou voľbou pre každého. Práve preto sme si pre vás pripravili päť tipov, ako schladiť podkrovie bez klímy.

 

 

Zabezpečte čo najlepšie tienenie okien

Zabezpečte čo najlepšie tienenie okien

Strešné a iné podkrovné okná bývajú bránou pre najväčšie množstvo tepla do domácnosti. Najlepší spôsob, ako sa zbaviť tohto tepla, je úplne mu zamedziť prístup do interiéru. V tom vám najviac pomôžu vonkajšie žalúzie, ktoré dokážu zabrániť prieniku až 90 % tepla.

Osvojte si správne techniky vetrania

Na to, aby ste udržali behom dňa svieži vzduch nielen v podkroví, ale aj v celej domácnosti, by ste mali vetrať predovšetkým skoro ráno a neskoro večer. Pri vetraní sa snažte vytvoriť prievan. Okná neotvárajte len na vyklápačku, ale dokorán, aby vzduch prúdil v čo najväčšej miere. Vždy otvárajte aspoň jedno okno na každej protiľahlej strane domu či podkrovia.

Náš TIP:
Vytvorte si z vetrania rutinu. Vetrajte pravidelne 20 až 25 minút ráno aj večer, a to aj v spálni. Vďaka tomu si doprajete pohodlnejší a kvalitnejší spánok.

Pridajte rastliny do okolia okien

Pridajte rastliny do okolia okien

Investícia do nenáročných izbových rastlín má hneď niekoľko výhod – oživujú vzhľad interiéru, zlepšujú kvalitu vzduchu a pri správnom umiestnení môžu znižovať teplotu v miestnosti. Tým, že je podkrovie dlho vystavené slnku, všetky jeho materiály pohlcujú teplo, ktoré neskôr po zotmení sálajú. Ak umiestnite rastliny do okolia okien, môžu slnečné žiarenie filtrovať, vďaka čomu nebude dopadať na povrchu v podkroví.

Podporte prúdenie vzduchu

Podporte prúdenie vzduchu v podkrovi

Vetranie do prievanu je prínosné okrem iného aj z toho dôvodu, že podporuje prúdenie vzduchu. Lenže ako toto prúdenie podporiť v prípade, že vonkajšia teplota cez deň presahuje 30 ˚C? Odpoveďou môže byť jednoduchý a cenovo dostupný ventilátor. Podľa rozpočtu môžete investovať do stojaceho alebo stropného ventilátora. Po jeho spustení začne vzduch okamžite prúdiť a cirkulovať, vďaka čomu bude v podkroví omnoho príjemnejší vzduch.

Dve muchy jednou ranou vypínaním spotrebičov

Akonáhle zapojíte elektrospotrebič alebo rôznu spotrebnú elektroniku do zásuvky, začne premieňať časť elektrickej energie na teplo. Platí to aj v prípade pohotovostného (stand-by) režimu. Práve preto by ste mali napríklad kávovar, počítač, televízor alebo plne nabité elektro vždy vypojiť zo zásuvky akonáhle to už nie je potrebné. Okrem zníženia produkcie tepla zároveň znížite svoje výdavky za energie.

Vypojte zo zasuvky nepotrebne spotrebice

Veľká trvalo zavedená klimatizácia je značnou investíciou nielen z hľadiska nákupu, ale aj prevádzky. Ak hľadáte spôsob, ako schladiť podkrovie či povalu bez použitia klimatizácie, siahnite po vonkajšom zatienení okien, pravidelnom vetraní či ventilátoroch. Nezabudnite vypájať zo zásuvky všetky nepoužívané spotrebiče, čím zároveň znížite spotrebu elektriny.

Galéria

Foto: Unsplash, Shutterstock
Text: Redakcia

>> Ventilátory za dobrú,
cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre (3)

  1. Dobrý večer,
    ďakujem za naozaj nápomocne rady. Veľmi pomôžu.

  2. Dobrý večer,
    naozaj super článok. Teraz veľmi cenný. Ďakujem

  3. Dobrý večer,
    skvelý článok, naozaj nápomocný.

Komentáre