Ako ušetriť vodu doma a na záhrade?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Ako ušetriť vodu doma a na záhrade?

Ako ušetriť vodu doma a na záhrade

V dnešnej dobe má význam každé ušetrené euro. Keďže patrí pitná voda medzi najväčšie výdavky dnešných domácností, používať ju na polievanie alebo ako úžitkovú vodu sa skutočne nevypláca. Preto sme si pre vás dnes pripravili prehľad nápadov a úsporných riešení, ktoré vám pomôžu znížiť a ušetriť vaše výdavky za pitnú vodu.

 

 

V diskusnom fóre ste sa nás opýtali na úsporné riešenia vody a na to, ako vyriešiť vysoké účty za vodu ekologicky a ekonomicky. Tejto téme sa teraz budeme venovať rozsiahlejšie.

Chcete sa poradiť s ostatnými čitateľmi?
Položte otázku v našom fóre aj vy.

Záhradná studňa šetrí vašu peňaženku aj životné prostredie

Výkop studne so sebou nesie viaceré konštrukčné kroky, ktoré zahŕňajú „naťahanie“ elektriny, výkopové práce, umiestnenie tlakovej nádoby, montáž tlakového spínača a vodovodov. Práve z toho dôvodu vám odporúčame zariadiť studňu už počas stavby domu. A aby sme boli trochu ekologickejší, elektrinu môžeme priviesť aj z fotovoltaických panelov.

Podzemná voda môže mať na rôznych miestach nášho územia rôznu kvalitu, Vo všeobecnosti však platí, že ide o úžitkovú vodu. Využiť ju môžete na polievanie ovocia, zeleniny, okrasných rastlín či umývanie terasy.

Odkvapovú rúra s klapkou na zber dažďovej vody

Dažďová voda a voda z čističky

Mnoho ľudí odčerpáva vodu z odkvapov priamo do zeme, čím sa vytráca možnosť jej využitia. Na rozdiel od čerpania podzemnej vody je zachytávanie tej dažďovej omnoho jednoduchšie. Stačí ak si obstaráte dostatočne veľký sud, do ktorého sa zmestí krhla na polievanie, a odkvapovú rúru s klapkou na zber dažďovej vody. Ak si odčerpávanie chcete uľahčiť, investuje do špeciálnych sudov so spodným ventilom pre plnenie ďalších nádob.

Vedeli ste, že…
…dažďovú vodu môžete odčerpávať aj do podzemnej zbernej nádoby? Na jej následné čerpanie na povrch slúžia kalové čerpadlá, ktoré sú dostupné v 230 aj 400 V prevedeniach.

Svoje využitie v záhrade môže mať aj voda z domácej čističky. Táto voda je vďaka mechanickému a bakteriálnemu čisteniu zbavená väčšiny nečistôt. Použiť ju môžete pri stavebných prácach, na polievanie trávnikov a okrasných rastlín alebo čistenie záhradného náradia.

Mulčovanie zníži nároky záhrady na vodu

Pojem „mulčovanie“ je známy predovšetkým v súvislosti s okrasnými rastlinami. Táto technika spočíva v pokrytí okolia rastlín materiálom, ktorý má primárne zabrániť prerastaniu buriny. Vedeli ste však, že táto technika zároveň spomaľuje odparovanie vody?

Zistite viac o domácej čističke odpadových vôd a využite ju v záhrade.

Keď budete najbližšie kosiť trávnik, pokosenou trávou pokryte aspoň okolie zasadených rastlín, ideálne celé políčko. Tráva bude postupne schnúť, brániť odparovaniu a neskôr pôdu aj pohnojí.

Ako šetriť vodu v domácnosti?

Použitie úžitkovej vody v domácnostiach nie je také priamočiare a jednoduché ako na záhrade. V interiéri ste tak často odkázaní len na šetrenie pitnej vody. Jedným zo spôsobov je nahradiť večerný kúpeľ rýchlou sprchou.

Ak umývate v kuchyni riad ručne, nezabúdajte medzi umývaním a oplachovaním vypínať prúd vody. V prípade, že používate umývačku riadu, spúšťajte cykly až po jej úplnom naplnení.

Do vodovodov vám odporúčame umiestniť redukcie, ktoré obmedzia prietok vody, ale udržia rovnaký tlak. V prípade že nechávate pre akýkoľvek dôvod vodu z vodovodu odtiecť, odčerpajte ju do nádoby a využite pre iný účel. Ak patríte medzi milovníkov čaju, kanvicu naplňte vždy len potrebným množstvom vody.

Voda je pre nás nesmierne dôležitá nielen počas období sucha. Rôzne druhy vody sú však vhodné pre rôzne účely. Pitná voda, ktorá je súčasťou našich pravidelných vyúčtovaní, by mala byť z ekonomického a ekologického hľadiska používaná predovšetkým vnútri v domácnosti. Ostatné druhy vody, ako napríklad podzemná, dažďová či voda z čističky, majú v našich záhradách zelenú.

Galéria

Foto: Unsplash, Freepick
Text: Redakcia

>> Vhodné doplnky pre vašu záhradu
nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Ahoj,
    my dávame vodu z čističky bežne k stromom.
    Máme síce aj studňu, ale príde mi blbosť vypušťať čističku “len tak niekde”.

Komentáre