Ako zatepliť celý dom s nižšími nákladmi a bez kompromisov na kvalitu?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


FinancieStavbaZateplenie a fasády

Ako zatepliť celý dom s nižšími nákladmi a bez kompromisov na kvalitu?

Ako zatepliť celý dom s nižšími nákladmi

Európsky parlament v marci schválil revíziu Smernice o energetickej hospodárnosti budov (EPBD), ktorá je kľúčom k znižovaniu spotreby energie v budovách. Členské štáty začnú na základe tejto smernice vypracúvať stratégiu, aby zabezpečili, že ciele budú v ich zemepisnej šírke nákladovo efektívne. Zároveň sa pripravujú dotácie na ďalšiu podporu kvalitných riešení novostavieb a rekonštrukcií. Ako zrealizovať kvalitne a nákladovo efektívne zatepliť rodinný dom, ktorý vás v budúcnosti ochráni pred rastúcimi cenami energií, poradí Ing. arch. Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA.

 

 

Najlepším riešením pre efektívnu úsporu energie je komplexná renovácia domu, t. j. zateplenie fasády, strechy a podkrovia súčasne. Hoci toto riešenie nie je najlacnejšie, môžete využiť dotačnú podporu. Ak sa zrealizuje rozumne a pod dohľadom odborníka, je možné ušetriť značné sumy aj na komplexnom zateplení. Za jedno z najúspornejších riešení potom možno považovať zateplenie na úroveň pasívneho domu, čiže tam, kde je hrúbka izolácie v šikmej streche alebo v podlahe podkrovia 30 až 40 cm. Vďaka tomu budete mať istotu, že cez konštrukciu vášho domu nebude zbytočne unikať teplo a dom nebude strácať na hodnote. Okrem toho si zabezpečíte pohodlnejšie a zdravšie bývanie a ochránite sa pred rastúcimi cenami energií aj v budúcnosti.

„Zateplením celého domu môžete znížiť spotrebu energie až o 70 %. Aj čiastočné opatrenia však majú zmysel. Napríklad zateplenie podlahy v podkroví sa dá urobiť veľmi rýchlo a s malými nákladmi a ročná úspora nákladov na vykurovanie môže byť až 20 %,“ hovorí Tereza Vojancová.

Na zateplenie šikmých striech, ľahkých priečok, trámových stropov a stien drevostavieb sa dokonale hodí minerálna izolácia URSA GLASSWOOLL. Ponúka vynikajúcu tepelnú ochranu – v zime pomáha zabrániť úniku tepla z interiéru a v lete chráni dom pred prehrievaním. Okrem toho izoluje hluk z vonkajšieho prostredia. Minerálna izolácia je navyše nehorľavá a je odolná proti hnilobe a plesniam.

Zateplenie povaly

Optimalizácia lambdy izolačného materiálu ako cesta k úsporám

Hoci je zateplenie celého domu pomerne nákladná záležitosť, existujú spôsoby, ako ušetriť peniaze bez toho, aby ste museli robiť kompromisy v kvalite. Jedným z nich je zvážiť pri výbere izolácie optimalizáciu lambdy, čiže súčiniteľa tepelnej vodivosti daného materiálu. Ten určuje schopnosť materiálu viesť tepelnú energiu. Čím je lambda nižšia, tým lepšie materiál izoluje. Lambda okrem iného ovplyvňuje mechanické vlastnosti izolácie.

„Sklenené izolácie s nižšou lambdou bývajú pevnejšie a ťažšie, čo môže byť užitočné napríklad pri zvislých stenách, kde je dôležité, aby materiál držal na svojom mieste. Tento materiál je však vo svojej podstate drahší. Naopak, na iných miestach, ako je napríklad izolácia podlahy v podkroví, môžeme použiť izoláciu s vyššou lambdou a väčšou hrúbkou, čo ušetrí pokojne aj polovicu nákladov,“ vysvetľuje Tereza Vojancová.

Vypočítať potrebnú hrúbku materiálu pri zachovaní rovnakých tepelnoizolačných vlastností vám pomôže projektant. Vo všeobecnosti platí, že ak izolácie dosahujú rovnaký tepelný odpor, budú mať rovnakú izolačnú schopnosť aj za nižšiu cenu.

Môžete napríklad použiť minerálnu izoláciu URSA GLASSWOOL – tepelnú, akustickú a protipožiarnu izoláciu zo sklenej vlny, ktorá vďaka svojim vynikajúcim izolačným vlastnostiam poskytuje príjemné vnútorné prostredie.

Zateplenie šikmej strechy

Tepelné straty v rámci celého domu

Tepelné straty domu sa počítajú ako súčet strát jednotlivých konštrukcií, pretože v závislosti od celkovej straty sa potom dimenzuje napríklad vykurovací kotol. V praxi to znamená, že ak je niektorá časť domu zateplená nadmerne, a šetrí teda výrazne viac, môžete si potom dovoliť menšiu hrúbku izolácie v iných konštrukciách a výrazne tak ušetriť na zateplení domu.

„V ideálnom prípade by mala byť hrúbka izolácie jednotlivých konštrukcií vždy navrhnutá a optimalizovaná tak, aby nehrozilo riziko nízkych povrchových teplôt, a tým aj vzniku plesní. Dôležité je tiež zvážiť, koľko dané opatrenie stojí a koľko ušetrí. To znamená, že ak dáme na strop izoláciu s väčšou hrúbkou, môžeme poľaviť na izolácii fasády a spodnej časti budovy. Navyše, keďže teplo stúpa nahor, zateplenie strechy má vždy veľký vplyv na úsporu tepla,“ hovorí Vojancová.

Na izoláciu dvojplášťových striech alebo ťažko prístupných priestorov je ideálna fúkaná minerálna izolácia URSA Pure Floc, ktorá poskytuje tepelnú, akustickú a protipožiarnu ochranu v jednom, je odolná proti plesniam, nehnije a nerozkladá sa.

URSA portfolio SK

Nechajte si poradiť od odborníka

Pri zatepľovaní je vhodné poradiť sa s energetickým špecialistom, ktorý vám poradí, ako čo najefektívnejšie zatepliť práve váš dom, aby sa jedným nevhodným opatrením nezabránilo ďalším možným úsporám v budúcnosti. „Určite sa oplatí spoľahnúť sa na rady odborníka, ktorý posúdi konštrukciu domu a navrhne najefektívnejší spôsob zateplenia,“ radí Vojancová.

Odporúčaná hrúbka minerálnej izolácie

Na dosiahnutie maximálnej energetickej účinnosti domu a zlepšenie kvality vnútorného prostredia je potrebné zvoliť kvalitnú izoláciu s dostatočnou hrúbkou. Ide o jeden z kľúčových faktorov, ktoré treba pri výbere zohľadniť, napriek tomu býva často podceňovaný.

  • Šikmá strecha: 30 – 40 cm
  • Podkrovie: 30 – 40 cm
  • Podlaha k zemine: až 30 cm
  • Fasáda: v závislosti od materiálu steny

Foto: Ursa
Text: Ursa

>> Vhodné náradie na rekonštrukcie
Tu alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    akú izoláciu odporúčate použiť na tehlový dom?
    Ďakujem K.

Komentáre