Alergie – ako zlepšiť kvalitu vzduchu v dome pre alergikov?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Čistý vzduchHygienaZdravé bývanie

Alergie – ako zlepšiť kvalitu vzduchu v dome pre alergikov?

Alergie – ako zlepšiť kvalitu vzduchu v dome pre alergikov

Alergie sú bežným zdravotným problémom, ktorý postihuje asi 30% dospelých a 40% detí. Alergie sú abnormálnou reakciou imunitného systému na látky, ktoré sú pre väčšinu ľudí neškodné. Tieto látky sa nazývajú alergény a môžu byť prítomné v potravinách, liekoch, zvieratách, rastlinách, plesniach alebo prachu. Alergény môžu spôsobiť rôzne príznaky, ako sú kýchanie, nádcha, svrbenie, kašeľ, dýchavičnosť, vyrážka alebo anafylaktický šok.

 

 

Alergény sa môžu nachádzať nielen v exteriéri, ale aj v interiéri domu. Preto je dôležité zabezpečiť zdravé bývanie pre alergikov, ktoré zlepší kvalitu vzduchu v dome a zníži riziko vyvolania alergickej reakcie.

Tu je niekoľko tipov, ako to dosiahnuť:

1. Vyberte si vhodné stavebné materiály, nábytok a dekorácie:

Niektoré materiály môžu obsahovať alebo uvoľňovať chemikálie, plesne, prach alebo alergény, ktoré môžu podráždiť dýchacie cesty alebo kožu.  Preto je lepšie uprednostňovať kvalitné a prírodné materiály, ako sú drevo, hlina, vlna, konope alebo bavlna. V minulých článkoch sme si opísali vplyv vnútorných omietok v izbách ako vedia regulovať vlhkosť v izbách. No treba byť opatrný pri výbere nábytku a dekorácií. Vyhýbajte sa plyšu, periu, koži alebo syntetickým tkaninám, ktoré môžu zachytávať prach a roztoče. Namiesto toho používajte ľahko umývateľné a hypoalergénne materiály.

2. Udržujte dom čistý a suchý:

Pravidelné upratovanie domu je nevyhnutné pre odstránenie prachu, roztočov, plesní a iných alergénov z podláh, stien, nábytku a textílií. Medzi hypoalergénne textílie sa napríklad zaraďuje bavlna, hodváb, vlna alebo bambus.  Používajte vysávač s HEPA filtrom (high efficiency particulate air), ktorý zachytí najmenšie častice alergénov, roztočov a plesní. Používajte vlhkú handričku na utieranie prachu z povrchov aby prach nevírilo po byte. Používajte ekologické čistiace prostriedky bez parfumov alebo farbív. Tie môžu obsahovať rôzne vône, ktoré vás budú dráždiť.  Pravidelne vymieňajte filtre v klimatizácii a vykurovaní. Udržujte vlhkosť vzduchu medzi 30-50%, aby ste zabránili rastu plesní a roztočov. Používajte odvlhčovač alebo ventilátor v kúpeľni a kuchyni.

Zlepšite ventiláciu a filtráciu vzduchu Alergie

3. Zlepšite ventiláciu a filtráciu vzduchu:

Dobrá ventilácia a filtrácia vzduchu pomôže odstrániť nečistoty, alergény a zápachy z domu. Otvorte okná, keď je vonku nízka hladina peľu, aby ste nechali do domu preniknúť čerstvý vzduch. Používajte ventilátor alebo odsávač pár pri varení alebo sprchovaní, aby ste odviedli vlhký a znečistený vzduch. Používajte čističku vzduchu s HEPA filtrom v spálni alebo obývačke, aby ste zlepšili kvalitu vzduchu, ktorý dýchate. Vyhnite sa používaniu sviečok, kadidiel, osviežovačov vzduchu alebo iných zdrojov dymu alebo pachu.

4. Znížte kontakt so zvieratami:

Ak máte domáce zvieratá, ako sú psy, mačky, morčatá alebo vtáky, môžete byť alergickí na ich srsť, perie, sliny alebo moč. Aby ste znížili kontakt so zvieracími alergénmi, dodržiavajte tieto pravidlá: Udržujte zvieratá mimo spálne a iných miest, kde trávite veľa času. Umyte si ruky po dotyku so zvieratami. Pravidelne čistite a dezinfikujte klietky, misky a hračky zvierat.

5. Vyhnite sa peľu:

Peľ je jedným z najčastejších alergénov, ktorý spôsobuje sezónnu alergiu, známu aj ako senná nádcha. Peľ sa uvoľňuje z rastlín, najmä z tráv, stromov a burín, a šíri sa vzduchom. Peľ môže spôsobiť príznaky, ako sú kýchanie, nádcha, svrbenie očí, nosa a hrdla, kašeľ alebo dýchavičnosť. Aby ste sa vyhli peľu, dodržiavajte tieto pravidlá: Zostaňte v interiéri v suché a veterné dni, keď je hladina peľu najvyššia. Vyhnite sa koseniu trávy, vytrhávaniu buriny a iným záhradným činnostiam, ktoré víria peľ. Vymeňte si oblečenie po príchode z vonku a osprchujte sa, aby ste spláchli peľ z pokožky a vlasov. Nezavesujte prádlo vonku – peľ sa môže nalepiť na posteľnú bielizeň a uteráky. Noste si masku na tvár, rukavice a okuliare, keď robíte vonkajšie práce.

Zbavte sa roztočov Alergie
Zdroj foto: sirenasystem.com

6. Zbavte sa roztočov:

Roztoče sú malé článkonožce, ktoré žijú v prachu a živia sa odumretou pokožkou ľudí a zvierat. Roztoče sú hlavným alergénom v interiéri domu, ktorý spôsobuje celoročnú alergiu. Roztoče môžu spôsobiť príznaky, ako sú kýchanie, nádcha, svrbenie očí, nosa a hrdla, kašeľ alebo astma. Aby ste sa zbavili roztočov, dodržiavajte tieto pravidlá: Pravidelne vysávajte podlahy, koberce, matrace a čalúnený nábytok.

Používajte antialergické poťahy na matrace, vankúše a periny. Pravidelne prať posteľnú bielizeň vo vode aspoň 60°C. Vyhnite sa plyšovým hračkám alebo ich pravidelne prať alebo zamrazovať. Udržujte vlhkosť vzduchu nízku pomocou odvlhčovača alebo klimatizácie.

Galéria

Foto: Freepick, Shutterstock
Redakcia

>> Zbavte sa alergénov jednoducho
TU alebo aj nižšie <<

 

 

Komentáre (2)

  1. Dobrý deň,
    ja mám s alergiami problém pravidelne každú jar a začiatkom leta.
    Je to hlavne alergia na peľ a kedže bývam v rodinnom dome s veľkou záhradou, nedá sa mu úplne predísť.
    Tak sa snažím aspoň posilňovať imunitu a zatiaľ to zaberá.

  2. Martina Helova

    Doby den Ema. Skusali ste cisticku vzduchu? My sme ju pocas pandemie C kupili a odkedy ju pouzivame, tak aj alergie sa zlepsili. Tusim tuto mame a je vazne skvela, v lete dokonca funguje aj ako klima, cize 2v1: https://www.stavajsnami.sk/product/klarstein-icewind-plus-smart-4-v-1-ochladzovac-vzduchu-ventilator-zvlhcovac-cisticka-vzduchu-ovladanie-aplikaciou-4

Komentáre