V dobe, kedy je trh s energiami stále pomerne nestabilný a životné náklady stúpajú, je kľúčové zamerať sa na úspory tepla. Či už kúrite plynom, elektrinou, či pevným palivom, pár jednoduchých tipov vám môže ušetriť nemalé čiastky na teplo. Poďme sa pozrieť ako na to.
Kúrte len tam, kde je to treba. Izolujte.
Jednou z najväčších chýb, ktoré ľudia počas zimnej sezóny robia, je neefektívne vykurovanie všetkých priestorov v dome. Nie je potrebné udržovať vysokú teplotu vo všetkých miestnostiach. Kraťasová teplota 26 stupňov v celom dome je proste nezmysel. Odborníci odporúčajú kúriť len v miestnostiach, kde trávite čas, a to na odpovedajúcu teplotu. Spálňa by mala byť o niečo chladnejšia než obývačka. Zamerajte sa na to, kde skutočne trávite čas. Ak kúrite rovnomerne v celom dome, ale zateplenie nie je dostatočné, strácate zbytočne peniaze i energiu.
Správna izolácia domu je pritom veľmi dôležitá. Môže to byť rozdiel medzi tým, či budete doma príjemne v teple alebo či budete stále zvyšovať teplotu na termostate, bez toho aby ste dosiahli požadovaného výsledku. „Máme skúsenosti, že potom, čo si ľudia nechali zatepliť dom našou penou, významne klesli náklady na energie v celej domácnosti. V zimnej sezóne to môže spraviť pár stoviek Eur,“ uvádza Jan Černý, zo spoločnosti Honter, ktorá vyrába striekanú izolačnú PUR penu. Okrem klasického zateplenia by ste mali skontrolovať aj stav okien a dverí. V prípade že dobre netesnia, veľmi ľahko strácate teplo. Preto skontrolujte tesnenie a prípadne ho ešte vymeňte. Ak máte vonkajšie rolety nebo okenice, zatvárajte ich na noc – vzduch medzi oknom a roletou poskytuje ďalšiu vrstvu izolácie a pomôže udržať teplo vo vnútri.
Cvičky do kotla nepatria. Kúrte nielen múdro ale aj efektívne aby bolo teplo
Dôležitú úlohu hrá aj samotný kotol. Staré kotle nielenže majú nižšiu účinnosť, ale produkujú aj viac škodlivín. Najmodernejšie splyňovacie kotle sú na tom oveľa lepšie, a to nielen, čo sa týka emisií. Rozdiel medzi starým a novým kotlom je výrazný. Rozhodne neplatí, že ak kúrite drevom, ste okamžite „otrokom vlastného kotlu“. Veľa nových kotlov na biomasu má zabudovanú automatickú reguláciu spaľovania paliva, čím dochádza k výraznému zefektívneniu a riadeniu celého procesu. „Náš kotol pozná prúdenie vzduchu. Je to veľmi efektívne spaľovanie dreva a peliet. Naviac komfortné. Kotle majú nízku spotrebu paliva a dlhú životnosť,“ vraví Jan Tihelka, zo spoločnosti Blaze Harmony, výrobcu kotlov na drevo a pelety.
Pri vykurovaní drevom, je dôležité, aby bolo dostatočne dobre vysušené. Ideálne tak dva roky. Vo všeobecnosti platí, že kúriť je nutné len takým palivom, ktoré určil výrobca kotlu. To platí, jak v otázke druhu kúrenia, tak aj jeho kvality. Na cvičky, nebo piliny v kotly zabudnite! Nielen, že tým šetríte životné prostredie, ale zároveň predlžujete životnosť kotla. V žiadnom prípade do kotla nedávajte materiál, ktorý priamo neodpovedá pokynom výrobcu.
V prípade, že používate čierne uhlie, nemôžete ich len tak nahradiť hnedým. Hnedé uhlie má totiž iné parametre a obsahuje viac prchavých horľavín – plynov, ktoré sa pri spaľovaní uvoľňujú a vyžadujú priestor pre dokonalé horenie. To však niektoré kotle neumožňujú, a tak hnedé uhlie nie je vhodné vo všetkých prípadoch.
Pravidelná údržba šetrí peniaze i starosti
Ak kúrite pevným palivom, nezabúdajte na údržbu zdroju a spalinovej cesty. Keď popol a usadeniny obmedzí prívod spaľovacieho vzduchu na správne miesto, zhorší sa kvalita spaľovania. Následkom je nižšia účinnosť, väčšia tvorba znečisťujúcich látok a taktiež väčšie zanášanie výmenníku, dymovodu a komínu. „Sadze, popol a decht vytvára na teplovodnom výmenníku kotlu tepelnú izoláciu, takže sa menej tepla zo spalín odovzdá do vykurovacej vody a viac vyletí komínom. Čo znamená, že bude vyššia komínová strata, a teda spotrebujete viac paliva. Naviac sadze v nevyčistenom komíne môžu zhorieť, čo môže spôsobiť veľké škody,“ upozorňuje Jiří Horák, technik komínových systémov a špecialista vývoja v spoločnosti Almeva, ktorá sa zaoberá stavbou komínových systémov.
Vedeli ste,
že znížením teploty o 1 °C môžete ušetriť až 6 % nákladov na vykurovanie? Udržovanie stálej teploty v radiátoroch centrálneho kúrenia je lacnejšie než nárazové kúrenie. A čo vetranie? „Vetrať je potrebné, ale krátko a intenzívne,“ odporúča Jiří Horák zo spoločnosti Almeva. Pri dlhšom pobyte mimo domov znížte teplotu na 15 stupňov.
Najlacnejšia energia je tá, ktorú nespotrebujeme
Pred nástupom tej najostrejšej fázy vykurovacej sezóny nezabúdajte na to, že vykurovacie zariadenia a izolačné materiály sú niečím, čo si zaslúži dôkladnú starostlivosť. Musí fungovať optimálne ak chcete ušetriť. Až v tom momente totiž naozaj šetríte. Ak kúrite pevným palivom pochybnej kvality, máte starý kotol, nebo spalinové cesty neudržujete, len predražujete prevádzku vašej domácnosti. Zároveň si treba uvedomiť, že na trhu je veľké množstvo izolantov, ktoré vďaka zhode rôznych faktorov nespĺňajú svoj účel. Pritom platí zásada, že najlacnejšia energia je tá, ktorú vlastne nemusíme ani spotrebovať. Preto je dobré stav nehnuteľnosti skontrolovať komplexne, prípadne kontaktovať odborníka.
Foto: Honter, Freepik, Shutterstock
>> Vhodné náradie na rekonštrukcie
Tu alebo aj nižšie <<
Dobrý večer,
my sme minule zistili, že nám drevené dvere už netesnia dobre a teraz to riešime, pretože veľa tepla uniká.