Dom, ktorého jedna strana dosahuje sotva 90 cm

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavba

Dom, ktorého jedna strana dosahuje sotva 90 cm

Maly dom len 90 cm

Nielen vďaka fantázii architektov a majiteľov súkromných domov vznikajú neuveriteľné budovy. Vezmime si napríklad dom, ktorý sa objavil na jednej z ulíc amerického mestečka Deerfield. Ak sa pozriete na fasádu budovy z opačného chodníka, nič zvláštne si nevšimnete, no ak sa presuniete k prednej časti domu, budete s údivom zazerať na niečo čo ste ešte nevideli, pretože jeho šírka dosahuje len 90 cm.

Jedna strana len 90 cm

Jedna strana len 90 cm

Pri pohľade na dom postavený v mestečku Deerfield v štáte Illinois majú mnohí podozrenie, že ide o jednu zo stavieb, ktoré boli postavené zo vzdoru, ale nie je to tak. Ako možno viete, v Spojených štátoch má v podstate každý pozemok cenu zlata a nikto z vlastníkov sa nevzdá svojich výhod v prospech verejného priestranstva či výhľadov zo susedovho okna. Na akomkoľvek viac či menej obývateľnom mieste si aj tie najmenej žiadané pozemky skôr či neskôr nájdu svojich majiteľov, ktorí si môžu robiť takmer všetko, čo chcú, ak to nie je v rozpore s miestnymi urbanistickými normami.

Maly dom zadna strana

Z tohto dôvodu si v meste známy developer Greg Weissman počkal na výrazné zníženie ceny trojuholníkového pozemku s rozlohou iba 360 metrov štvorcových. Kúpil ho a začal s výstavbou The Pie House. Tak ho prezývali miestni obyvatelia, ktorí sa stavbe takéhoto majstrovského diela aktívne snažili vzdorovať. Najmä majitelia domu, ktorým pred oknami vyrástla 6-metrová stavba, neboli vôbec nadšení. A miestni obyvatelia boli rozhorčení, pretože predtým bolo toto miesto vždy priestranné a zelené.

Maly dom obyvacka

Maly dom obyvacka

Maly dom kupelna

Maly dom spalna

Prečo dom v tvare trojuholníka?

V Deerfielde je prísne zakázané zmenšovať priestor medzi budovami a vozovkou, aby sa zabezpečil bezpečný pohyb chodcov a vozidiel. Z tohto dôvodu bolo možné na stavbu domu využiť len 40 % pozemku a urobiť jeho dizajn trojuholníkový. Keďže dom kopíroval pozemok, jedna koncová strana domu mohla byť len 0,9 metra, ale druhá má štandardnú šírku 7,6 m. Vzhľadom na dĺžku domu a skutočnosť, že bola postavená dvojposchodová budova, jej celková plocha je približne 148 m2, čo je dosť aj na americké pomery.

 

Napriek dostatočnej obytnej ploche každý, kto videl toto netradičné dielo, nedokázal pochopiť, ako je možné v takom dome bývať. Dom sa predal v roku 2007, ale až po rozhodnutí o opätovnom predaji majiteľa domu sa všetci zvedavci mohli pozrieť do vnútra.

Prehliadka domom

Hneď od dverí vchádzajú majitelia a hostia do pomerne priestrannej obývacej izby, ktorej interiér nie je preplnený nábytkom a doplnkami. Luxusné kožené sedačky, televízor, úzky stolík so sklenenou doskou či kompaktná komoda sa ukázali ako dostatočné na usporiadanie pohodlného posedenia.

Spoločenské miestnosti sa s prihliadnutím na špecifiká domu ukázali ako priechodné, takže hneď za obývačkou sa nachádza dobre vybavená kuchyňa a jedálenský kút. Kuchyňa je vybavená nábytkovou zostavou z prírodného dreva, potrebnými spotrebičmi a vybavením. Jedáleň sa vyznačuje nádherným nábytkom, jedálenským stolom so zakrivenými nohami, elegantnými stoličkami a netradične tvarovaným barovým pultom.

V najužšej časti domu je jedna z kúpeľní. Na druhom poschodí sú dve spálne z troch, ktoré dopĺňa pomerne priestranná a dobre vybavená kúpeľňa. Vzhľadom na neštandardnú geometriu priestorov je interiér zariadený v minimalistickom štýle, aby priestor nebol preťažovaný.

Mimochodom, pivnica v tomto dome neslúži na skladovanie potravín. Okrem práčovne a technických miestností sa v suteréne nachádza aj ďalšia spálňa.

Foto: archív
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Fíha, to je ako v Bratislave na Michalskej- najužší dom.

Komentáre