Domácnosť pre seniorov: Návod, ako prispôsobiť bývanie pre dôchodcov

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


NovinkyZdravé bývanie

Domácnosť pre seniorov: Návod, ako prispôsobiť bývanie pre dôchodcov

Domácnosť pre seniorov Návod, ako prispôsobiť bývanie pre dôchodcov

S pribúdajúcim vekom sa menia naše potreby a schopnosti. To, čo pre nás bolo v mladosti jednoduché a prirodzené, môže byť vo vyššom veku omnoho náročnejšie. Ak chcete mať bezpečnú a pohodlnú domácnosť pre vašich starých rodičov alebo plánujete úpravu ich vlastného obydlia, budú pravdepodobne potrebné určité úpravy. V dnešnom článku vám preto poradíme, ktoré aspekty zohľadniť pri prestavbe domácnosti pre dôchodcov.

 

 

Bezbariérový prístup a úpravy vstupov

Pre mnohých dôchodcov je státie, chôdza alebo výstup do schody veľkou výzvou. Základom je preto zaistiť bezpečný a bezbariérový prístup do domu. Rampy namiesto schodov alebo madlá na pridržanie pri chôdzi sú väčšinou ideálnym riešením. Dôležitý je tiež samotný vstup do domu. Vchodové dvere musia byť dostatočne široké, aby umožňovali prechod s invalidným vozíkom alebo chodítkom. Svoju pozornosť zamerajte tiež na interiér – prahy dverí by mali byť v rovnakej výške ako podlaha.

Kúpeľňa musí byť pohodlná a bezpečná

Osobná hygiena je dôležitá z viacerých hľadísk, ale kúpeľňa je vďaka svojim klzkým a mokrým povrchom jedným z najrizikovejších miest pre úrazy. Práve preto vám odporúčame doplniť ju protišmykovými podložkami, držadlami na stenách pri vani alebo sprchovom kúte a tiež vedľa toalety. Za zmienku stojí tiež vyvýšené sedadlo záchodovej misy, ktoré uľahčuje sadanie aj vstávanie.

Kúpeľňa musí byť pohodlná a bezpečná

Prispôsobenie nábytku a osvetlenia

V seniorskom veku je väčšinou vstávanie z nízkych pohoviek alebo postelí náročné. Preto vám odporúčame vyberať vyšší a ergonomicky tvarovaný nábytok, ktorý poskytuje oporu pri vstávaní. Posteľ môže byť napríklad vybavená zábradlím alebo madlom.

Dôležité je tiež osvetlenie, keďže je zrak jedným zo zmyslov, ktoré u starší ľudí často vypovedá službu ako prvý. Domácnosť by preto mala byť dostatočne osvetlená, a to hlavne schodiská a chodby, aby nedošlo k pádom a zbytočným úrazom. V tomto ohľade môžete siahnuť aj po smart doplnkoch domácnosti. Príkladom sú automatické svetlá alebo dotykové lampy, ktoré ocenia hlavne dôchodcovia s horším zrakom a motorikou.

Kuchyňa musí byť praktická

Organizácia kuchyne je veľmi dôležitá. Najčastejšie používané predmety a nástroje presuňte do spodných políc a skriniek, aby pre ich uchopenie nebolo potrebné siahať do výšky. Pre elektrické spotrebiče platí to isté. Ich obsluha by mala byť čo najjednoduchšia a najbezpečnejšia. Namiesto sofistikovaných riešení sa zamerajte hlavne na praktickosť a funkčnosť. Aj malé detaily môžu výrazne zvýšiť bezpečnosť a komfort.

Prispôsobenie nábytku a osvetlenia pre seniorov

Nezabudnite na celkovú atmosféru v domácnosti

Starší ľudia a dôchodcovia majú vo zvyku tráviť doma pomerne veľké množstvo času. Práve preto je okrem bezpečnosti dôležitá aj atmosféra. Preto nezabudnite ani na dekorácie a predmety, ktoré seniorom zlepšujú náladu. Siahnuť môžete napríklad po rodinných fotografiách alebo kúskoch moderného umenia, ktoré oživí každý interiér a domácnosť.

Prispôsobenie domácnosti pre seniorov sa nezaobíde bez zváženia fyzických potrieb, bezpečnosti a požadovaného pohodlia. S niekoľkými úpravami môžete vytvoriť prostredie, ktoré umožní  dôchodcom zachovať si nezávislosť a dôstojnosť aj v pokročilom veku. Vďaka tomu sa budú vo vlastnom dome alebo vašej domácnosti cítiť lepšie a bezpečnejšie, čo prispeje k ich celkovej pohode.

Foto: Unsplash
Text: Redakcia

>> Zariaďte si nový byt či firmu podľa
vašich predstáv TU <<

 

Komentáre