Drevo z 3D tlačiarne či pružný betón: stavebné materiály budúcnosti?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


TechnológieVideoZdravé bývanie

Drevo z 3D tlačiarne či pružný betón: stavebné materiály budúcnosti?

Drevo z 3D tlačiarne či pružný betón stavebné materiály budúcnosti, stavebne materialy

Nároky na moderné stavebné materiály sú čoraz prísnejšie. Trendy a vo vývoji materiálov sa týkajú hlavne udržateľnosti, cenovej dostupnosti, pevnosti a ľahkosti či efektívnej termoregulácie. Práve z týchto dôvodov pracujú vedci a výskumníci v oblasti stavebníctva na plné obrátky. Aké sú výsledky ich výskumov a aký majú dopad na prax? V našom článku vám prinášame prehľad troch inovácií, ktoré môžu ovplyvniť aj stavbu obytných budov.

 

 

Drevený nábytok z 3D tlačiarne (stavebné materiály)

Koncept 3D tlačiarní bol založený na zohrievaní filamentu a jeho nanášaní na podložku podľa vopred naprogramovanej 3D šablóny. Dnes je bežnou praxou tlač prostredníctvom polymérov, betónu či dokonca kovov. Významný krok vpred zaznamenala aj 3D tlač pomocou dreva. Jemná drevená múčka je počas tlače kombinovaná s druhou zložkou, ktorou je lepidlo. Výsledné produkty majú rovnakú tvrdosť ako masívne drevo a zachovávajú tiež jeho pôvodné farby.

Vedeli ste, že…
… drevo vytlačené v 3D tlačiarni si zachováva vôňu pôvodného materiálu?

Okrem širokých možností využitia je drevo z tlačiarne veľmi ekologickým riešením. Drevená múčka je vyrobená z recyklovaného alebo odpadového dreva, ktoré vzniklo počas jeho spracovania. V prípade poškodenia produktov alebo nábytku z 3D tlačiarne môže byť materiál opäť podrvený. Starý nábytok a recyklované drevo tak môžu byť významnými ekologickými materiálmi pre vašu stavbu a domácnosť.

Recyklovane odpadove drevo, stavebne materialy

Betón, ktorý sa sám zacelí (stavebné materiály)

Betón patrí medzi spoľahlivé a veľmi rozšírené materiály s vysokou pevnosťou a nosnosťou. Avšak bez ohľadu na jeho kvalitu a cenu, časom vždy popraská a tým stratí svoju odolnosť. Vedci z niekoľkých svetových pracovísk a univerzít preto hľadajú spôsob, ako zabrániť týmto problémom. Trhlinám síce zatiaľ nevedia predísť, no dokážu ich efektívne zaceliť. Vďaka tomu nedôjde k ich ďalšiemu šíreniu a betón si tak ponechá svoje mechanické vlastnosti.

Betón, ktorý sa sám zacelí, stavebne materialy

Za vyplnením trhlín stoja baktérie, ktoré sú do betónu pridávané vo forme kapsúl spolu so živinami. Akonáhle dôjde k vzniku trhliny, kapsule sa poškodia a baktérie prídu do styku s kyslíkom a vodou. To vedie k naštartovaniu ich metabolizmu, ktorého výsledkom je tvorba uhličitanu vápenatého. Ten trhlinu vyplní a utesní.

Pružný betón (stavebné materiály)

Ako sme už spomenuli vyššie, betón je obľúbeným materiálom hlavne pre svoju pevnosť, nosnosť a životnosť. Pružnosť je tým pádom jednou z vlastností, ktoré mu chýbajú. Týmto problémom sa zaoberajú vedci nielen ďaleko v zahraničí, ale aj v susednej Českej republike. Prišli na to, že ak zmiešajú cement s vodou a polymérmi, vznikne pomerne pružný materiál s pevnosťou, akú ponúka betón. Pevnosť tohto kompozitu je zároveň zachovaná aj pri dlhodobom pôsobení vody, takže môže byť využitý aj v oblastiach s vyšším rizikom zemetrasení či povodní.

Výskumy v oblasti stavebníctva prinášajú na svet inovácie, ktoré na prvý pohľad pôsobia ako z vedecko-fantastickej literatúry – drevo z 3D tlačiarne či ohybný betón. V skutočnosti ale ide o reálne riešenia, ktoré zvyšujú ekologickosť novostavieb a dlhovekosť použitých materiálov.

Foto: Unsplash
Text: Redakcia

>> Zariaďte si byt alebo dom podľa svojich
predstáv Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Zaujímavé som naozaj zvedavý či to bude v dohľadnej dobe….

Komentáre