Dobrý deň!
Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc ako na odborníka, ktorý má v tejto oblasti skúsenosti. Počúva Vás na rádiu Lumen moja mama, ale aj babka, ktorá má už 89 rokov a podľa toho čo hovoria viete poradiť v prípadoch, keď je problém s vlhnutím stavby.
Náš problém spočíva v tom, že máme od roku 2007 nový rodinný dom, ktorý je celý podpivničený, bývame v dome od roku 2010 a od jesene cca 2016 nám začal vlhnúť suterén.
Čo sa týka izolácie dávali sme na spodok, ale aj z bokov dvojmo asfaltové pásy sklobit. Je to lepenka, ktorá má v sebe aj sklotext mriežku. Dúfali sme, že nám to zabráni vlhkosti. Dom je v zemi v najvyššom bode, teda jeho pravý zadný roh cca 2 metre. Postavený je v teréne vo vrchu, miernom kopci, kde je hlina a pomedzi to sú potom kamene, ako bridlica. Dookola základovej dosky sa nachádza 7 cm v priemere drenážna rúra daná do spádu cca 2 cm na 1 meter. Okolo celého domu je na bokoch styrodur 3 cm a na tom nopová fólia.
Asi pred takými dvomi rokmi som spozoroval v miestnosti kotolne /je to miestnosť najviac v zemi/ že sa tam urobili také vlhké plesne. Vysušil som to ohrievačom a potom sa to dalo namaľovať a všetko sa zdalo byť v poriadku. Najviac to začalo vlhnúť pri komíne /podotýkam, že sú tam prechody na odpad ako, kondenz z komína, ďalej prívod vody aj do zadnej časti/, teda prechádza to cez izoláciu. Potom ale som to znovu spozoroval a vo väčšom rozsahu ten istý problém, dokonca vlhnú a to dosť veľa aj vnútorné priečky, či už nosné, alebo deliace.&n bsp;&nbs p;
Problém som sa snažil riešiť a volal som odborníka z firmy Drypoll, ktorý mi za 1. 990,-€ ponúka prístroj na báze elektromagnetickej indukcie. Tento pán mi však nevedel povedať, kde má prístroje už namontované a ako to vlastne celkom funguje. Nezdá sa mi to celkom férové a mám pochybnosti.
Ďalej som sa snažil skontaktovať aj s firmou Aquapoll, kde títo majú reklamu v rádiu Vlna a tvrdia, že urobia zamerania a zisťovanie zdarma. Keď som však vyplnil dotazník cez web ozvala sa mi pani, ktorá mi uviedla, že pokiaľ chcem zisťovať príčinu pošlú mi technika, ale vzhľadom na rozmery a popis problému bude to práca na takých 5-6 hodín a bude to stáť cca 360,-€, teda len diagnostika.
Zdá sa, že sa jedná o tlakovú vodu, ale neviem, či je to zhora z vrchu, zo svahu, alebo to tlačí zospodu.
Môj sused, ktorý má dom starší o 10 rokov mal taký istý problém a tvrdil, že je to preto, že urobil nekvalitnú izoláciu. Na tri etapy obkopal dom okolo základu tesne pri múre a zišiel až pod podlahu dal tam drenážne rúry, na vrch okolo múru dal kamenivo, ktoré obalil do geotextílie. Múry mu vyschli a vnútri domu nemá od vtedy problém.
My máme však v zadnej časti zrobenú terasu cca 5 x 3 m a taktiež po ľavej strane domu /pohľad spredu/ je chodník zo zámkovej dlažby. Plánujem všetko obkopať ale, tak aby som nemusel rozoberať chodník a rozbíjať terasu a urobiť drenáže a taktiež také odvzdušňovacie kanály.
Prosím Vás o Váš názor, nakoľko to bude väčšia investícia a náročné to bude aj na realizáciu.
V prílohe vám zasielam aj foto.
S pozdravom
Peter Porada zo Šuňavy, okr. Poprad.
Priatelia, riešenie tohto problému je na “učebnicu sanácií vlhkých pivníc”.
Musím však ponúknuť riešenie a tak ako prvé poviem príčinu, prečo pivnica vlhne, aj ked boli použité dve vrstvy lepeniek (a vcelku kvalitných). Pri natavovaní lepenky na stenu táto nebola dostatočne napenetrovaná asfaltovou suspenziou a tak sa lepenka prvej vrstvy síce prilepila, ale asfalt z lepenky s nevsal do omietky a tak sa po 6 rokoch lepenky odškerili od steny. Tvalý hydrostatický tlak zemnej vlhkosti si našiel cestu (mikroprasklina v lepenkách možno až trhlina) a murivo pivnice je v celej svojej hrúbke už mokré(preto vlhkosť vyráža na povrch)!!!
Toto je najnebezpečnejšie lebo voda sa rozšírila na všetky strany a všetky steny pivnice zakopané vo svahu sú mokré.
Za druhé – musí prísť diagnostika stavu múrov. Na každej stene musíte vo vzdialenosti 1 m od seba urobiť sondy (odsekáte mokré omietky v šírke 30 cm) na celú výšku pivnice. Tu uvidíte ako vysoko je vlhkosť a dajte si ju zmerať. Pri zakladovej doske , 50 cm nad a potom zase 50 cm a takto postupujte až pod strop. Stav vlhkosti povie či sa musia všetky omietky osekať a murivo musí byť sušené umelo(odsávanie) alebo vyschne prirodzene.
Za tretie - Riešenie obnovenia hydroizolácie. Prvý problém je terasa pri dome. Jej negatívna funkcia pri zvyšovaní vlhkosti pivníc je evidentná. Zemina ktorá sa dotýka domu je akoby prikrytá pokrievkou – betónovým “deklom” a jej prirodzená vlhkosť nedifunduje(slnko, vietor) – skôr sa koncentruje a tlačí do porúchanej hydroizolácie. Ak ju chce majiteľ zachovať musí steny injektovať mikroinjektážou. “Chémie” na túto prácu je dosť len treba overenú spoločnosť. Cena bude problém.
Čo by som odporučil ja! Urobiť presne to čo sused- obetovať terasu , potom obnoviť drenáže, hydroizolácie a terasu postaviť znova, ale 20 30 vyššie na terén(polieriky) aby vietor sušil zeminu!
Ing. Pavel Kleskeň
Dobrý deň, práve som sa nad touto témou zamýšľal, ako správne postaviť pivnicu.
Ako správne urobiť hydroizoláciu (kvalitná penetrácia, , izoláciu pivnice, drenáže (nájsť správne postupy, aby to bolo následne funkčné).
Hľadal som články aj vo vašom časopise Dom a byt, pozeral som rôzne fóra (snažím sa počúvať vaše postrehy v rádiu Lumen) a diskusie, ale zatiaľ som toho veľa nenašiel, ohľadom tejto témy.
Hneď výborný postreh pri penetrácii a aj ďalšie body ďakujem.
Ak by ste vedeli popísať načo si dávať pozor pri stavbe pivnice a ako ju postaviť správne (alebo ponúknuť aj nejakú dobrú literatúru, technický list).
Ešte má napáda jedná otázka ohľadom kvalitnej penetrácie, ktorú by ste odporúčali.
Ďakujem s pozdravom Matúš Rohaľ
Dobrý deň,
Skúste si pozrieť tento článok
https://www.stavajsnami.sk/vonkajsie-pivnice-ina-pre-zeleninu-ina-pre-vino-ina-pre-posedenie-s-priatelmi/
Pekný deň
test