Fytoterapia. Návrat k prírode a jej liečivým silám

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


NovinkyZdravé bývanie

Fytoterapia. Návrat k prírode a jej liečivým silám

Fytoterapia návrat k prírode a jej liečivým silám

Fytoterapia, teda liečba rastlinami, je jednou z najstarších foriem medicíny. Využíva liečivé účinky rastlín na podporu zdravia a liečbu rôznych ochorení. Pochádza z gréckeho slova „phyton“ (rastlina) a „therapeia“ (liečba). Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že v dnešnej modernej dobe je táto tradičná metóda menej populárna, opak je pravdou. Čoraz viac ľudí sa zaujíma o návrat k prírode, aby tak našli šetrnejšiu a často účinnejšiu alternatívu k syntetickým liekom.

 

 

Základy fytoterapie

Fytoterapia sa zameriava na využívanie bylín a rastlinných extraktov na liečbu, prevenciu a podporu celkového zdravia. Pri jej praktikovaní sa používajú rôzne časti rastlín, ako sú korene, listy, kvety, kôra či plody. Každá časť môže mať iné liečivé účinky a môže byť spracovaná rôznymi spôsobmi – čaje, tinktúry, maste, odvary… Fytoterapia je postavená na hlbokom poznaní jednotlivých rastlín a ich účinkov na ľudský organizmus.

Najznámejšie liečivé rastliny

Na Slovensku rastie vyše osemsto druhov liečivých rastlín a okolo stopäťdesiat z nich sa dnes používa aj v oficiálnom liečiteľstve. Medzi najznámejšie a ľahko dostupné patrí napríklad harmanček, ktorý sa využíva na zmiernenie zápalov a na podporu trávenia. Ďalej je to mäta, ktorá podporuje trávenie, zmierňuje bolesti hlavy, uvoľňuje dýchacie cesty a má osviežujúci a upokojujúci účinok na nervový systém. Žihľava podporuje detoxikáciu organizmu, zlepšuje trávenie a prispieva k zdraviu vlasov a pokožky. Ľubovník bodkovaný je známy svojimi upokojujúcimi účinkami a často sa používa na podporu duševného zdravia. Echinacea zase posilňuje imunitu a je výborným prírodným pomocníkom v boji proti nachladnutiu.

Fytoterapia ako súčasť moderného života v domácnosti

Fytoterapia sa netýka len liečivých účinkov rastlín pri ich užívaní. Patrí sem aj vplyv prítomnosti rastlín v našej domácnosti na celkové psychické zdravie a vnútornú harmóniu. Správne zvolená izbová rastlina totiž dokáže zmeniť našu náladu, znížiť hladinu stresu, zlepšiť kvalitu spánku a dokonca aj dýchanie.

V našich domovoch sa hromadia rôzne škodlivé látky a výpary. Často sa tu nachádzajú zlúčeniny ako amoniak, benzén či formaldehyd. Prakticky všetok nábytok či iné doplnky, textílie, ako napríklad závesy, posteľná bielizeň, či koberce sú nimi priam nasiaknuté. Ako sa tam ale dostali? Lepidlá, farbivá, aviváže, zmäkčovadlá či čistiace a osviežujúce prostriedky, ale napríklad aj obyčajná drogéria – to všetko v našich domácnostiach uvoľňuje tieto škodliviny. Izbové rastliny nám pomáhajú vzduch od týchto látok prečisťovať.

Fytoterapia ako súčasť moderného života v domácnosti

Väčšina ľudí, ktorí doma pestujú rastliny a kvety, poznajú len ich estetickú funkciu. Sú však ďaleko dôležitejšie dôvody, prečo si zútulniť domov izbovými rastlinami. Je totiž dokázané, že ich vplyv na naše emocionálne zdravie naozaj existuje. Ich vôňa podvedome fascinuje naše zmysly. Podľa psychológie farieb je dokázané, že zelená pôsobí na človeka upokojujúco a relaxačne. Je zmesou žltej a modrej farby, preto je zároveň osviežujúca. Znižuje podráždenosť, potláča únavu, drží myseľ aktívnu. Zároveň je farbou, ktorá vyvoláva pocit bezpečia. Pozitívne vplýva aj na tehotné ženy, starších ľudí a deti.

Návrat do prírody

Les nám už po stáročia odovzdáva svoje dary v podobe svojich plodov, čerstvého vzduchu, vody, či miesta na aktívny oddych. Dáva nám obživu a čistí ovzdušie. Chráni nás pred povodňami a nepriaznivým počasím. Nie každý z nás má však možnosť pravidelne chodiť do prírody, a to najmä vzhľadom na narastajúce pracovné vyťaženie. Preto sme si prírodu čiastočne preniesli do svojich domovov, a to vo forme izbových rastlín. Nezastupiteľné miesto majú najmä u ľudí, ktorí bývajú v panelákových bytoch a nemajú tak prístup k vlastnej záhrade, či pozemku. Polievanie, hnojenie, presádzanie či strihanie odumretých častí, je skvelá činnosť na odreagovanie, ktorá vám pomôže “vypnúť” a nachvíľku sa z reálneho sveta presunúť naspäť do prírody.

Galéria

Foto: Freepik
Text: Redakcia

>> Doprajte si aj Vy
trochu zdravia a vitality <<

 

Komentáre (1)

  1. Wouuu, skvlý článok. Zase nová info, o ktorej som nikdy predtým nepočula.

Komentáre