Kompostovanie v byte je stále populárnejšie. Viete, ako na to?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Urob si sámVideo

Kompostovanie v byte je stále populárnejšie. Viete, ako na to?

Kompostovanie v byte je stále populárnejšie

Kompostovanie na záhrade je trendom, ktorý je aktuálny už od nepamäti. S čoraz silnejším dôrazom na domácnosti produkujúce čo najmenej odpadu sa tento trend presúva aj do interiérov. Kompostovanie v byte nie je žiadnou záhadou a vďaka jednoduchým úpravám s ním môžete začať aj vy!

 

 

Vermikompostér

Nádoby na domáci vermikompostér môžete buď zakúpiť, alebo vyrobiť z bežne dostupných materiálov produktov. Základom pre tento spôsob kompostovania je pridanie kalifornských dážďoviek, ktoré budú bioodpad postupne rozkladať. Výsledkom ich práce je tekutý substrát, ktorý je pre rastliny „energetickou bombou“.

Náš TIP:
K jednému dielu substrátu
pridajte 10 dielov vody.
Koncentrovaný a neriedený substrát
by mohol poškodiť korene rastlín.

Elektrický kompostér

Najjednoduchší a tiež najrýchlejší spôsob, ako doma kompostovať, je použiť elektrický kompostér. Ten zvyšky najskôr usuší, potom rozdrví a nakoniec ochladí. Výsledkom je substrát, ktorý môžete zmiešať so zeminou počas sadenia izbových rastlín alebo vysypať voľne do prírody.

Čo (ne)patrí do domáceho kompostu?

Nie všetky organické potraviny či odpadky môžete vkladať do domáceho kompostéru. Vyhnúť by ste sa mali napríklad:

  • briketám či popolu,
  • drevu ošetrenému lakom,
  • šupkám z exotického ovocia (rýchlo plesnivejú)
  • či zvieracím exkrementom.

Na to, aby fungoval domáci elektrický kompostér alebo vermikompostér bez problémov, môžete dať zelenú väčšine odpadu zo záhrady či kuchyne. Výnimkou nie sú zvyšky ovocia a zeleniny, kávová usadenina, vylúhované čajové vrecúška, škrupiny od vajec či menšie kusy pokrčeného papiera.

Používanie domáceho kompostéru je ideálny spôsob, ako znížiť množstvo produkovaného odpadu. Vďaka spracovaniu odpadu kompostérmi vyrobíte substráty, ktoré sa dajú opäť jednoducho použiť. Kompostové substráty podporia rast vašich rastlín a dodajú im veľké množstvo živín. Tekutý substrát z vermikompostéru ale nezabudnite zriediť, inak by mohol rastlinám uškodiť.

Foto: Freepick, 4home, Planeo
Redakcia

>> Vhodný kompostér
do domácnosti Tu <<

 

 

Komentáre