Kúrenie pripravené na zimu alebo 5 tipov, čo treba skontrolovať, než začnete naplno vykurovať

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


NovinkyStavbaTZBVykurovanie

Kúrenie pripravené na zimu alebo 5 tipov, čo treba skontrolovať, než začnete naplno vykurovať

Čo treba skontrolovať, než začnete naplno vykurovať

Vykurovacia sezóna pomaly naberá na sile. Hoci radiátory vyzerajú na prvý pohľad v poriadku a pri poslednom jarnom vykurovaní všetko fungovalo bez problémov, môže sa stať, že jesenné prikúrenie neprinesie očakávané tepelné výsledky. Čo všetko je potrebné skontrolovať, aby bolo vykurovanie maximálne efektívne a človek nebol zaskočený, až udrie skutočné mrazy?

 

 

1. Dbajte na čistotu radiátorov

Ak radiátory nedosahujú prvé spustenie vytúženého prehriatia, je vhodné pre začiatok skontrolovať práve stav vykurovacích telies. Ak sú špinavé a zanesené, treba ich vyčistiť. „V okamihu, keď je radiátor zanesený prachom, zhoršuje sa aj prenos tepla. Aj taká zdanlivá drobnosť môže citeľne obmedziť správne fungovanie kúrenia. Akonáhle prach odstránite, prúdenie teplého vzduchu sa zlepší, čím tiež lepšie docielite tepelnú pohodu,“ uvádza Luboš Rydlo, produktový špecialista spoločnosti KORADO. „Do miest, kde sa veľa práši, možno zaobstarať aj model radiátora, na ktorý sa prach tak nechytá, napríklad RADIK HYGIENE či RADIK CLEAN. Oba radiátory sú konštrukčne riešené tak, aby na nich nelepil prach a dali sa jednoducho čistiť. Modely RADIK HYGIENE majú navyše hladkú čelnú dosku či zakryté švové zvary dosiek a nečistoty na nich priľnú ešte menej. Navyše dobre vyzerajú. Tiež ich údržba je jednoduchšia,“ dodáva odborník. Prach je potom vhodné pravidelne odstraňovať počas celej vykurovacej sezóny, ideálne pri každom upratovaní.

Dbajte na čistotu radiátorov

2. Radiátory pravidelne odvzdušňujte

Ďalším veľmi častým problémom je zavzdušnenie. Vzduchové bubliny, ktoré sa v sústave držia, obmedzujú jej účinnosť, čo často vedie aj k zvýšeným účtom za vykurovanie. „Pomerne spoľahlivým indikátorom, že je kúrenie zavzdušnené, sú zvuky, ktoré z radiátora počas prevádzky vychádzajú. Typicky sa jedná o šplechanie, syčanie či lupanie, ktoré má na svedomí práve nahromadený vzduch, alebo chladnejšie horné časti radiátora,“ upozorňuje Luboš Rydlo s tým, že riešenie je jednoduché a zvládne ho každý. „Radiátory odporúčame skontrolovať a odvzdušňovať vo chvíli, keď je vykurovacia sústava studená. Pomocou skrutkovača či odvzdušňovacieho kľúča povolíte ventilček radiátora. Pod ním už majte nachystanú nádobu na zachytenie vody, ktorá z ventilu potečie ihneď za vypusteným vzduchom. Akonáhle voda začne tiecť, ventil zatvorte,“ radí odborník.

3. Nefunkčná regulácia kúrenia

Ľudia majú vo zvyku mimo vykurovacej sezóny, nastavovať hlavice ventilov na minimum. Pri ich dlhej nečinnosti sa ale niekedy stane, že driek ventilu v tejto polohe zatuhne, a pri opätovnom spustení kúrenia na jeseň neprepúšťa ohriatu vodu. V dôsledku toho radiátor nehreje. Na mieste je preto kontrola ventilov. „Ak k zatuhnutiu skutočne došlo, skúste hlavicou niekoľkokrát otočiť tam a späť medzi všetkými polohami. Ak to nepomôže, zložte hlavicu ventilu a čímkoľvek plochým trpezlivo striedavo tlačte a uvoľňujte driek, po čase by zase mal začať kĺzať. Keď nezačne, je čas na výmenu ventilu,“ podotýka Luboš Rydlo zo spoločnosti KORADO. Aj keď je životnosť ventilov či termostatických hlavíc pomerne dlhá, môžu byť skrátka opotrebované. Aj v takom prípade je potrebné ich vymeniť.

Radiátory pravidelne odvzdušňujte

4. Skontrolujte tiež kotol

Pokiaľ kúrenie nedosahuje požadovaného vyhriatia z dôvodu poruchy kotla, bez asistencie odborníka sa s najväčšou pravdepodobnosťou nezaobídete. Ešte pred jeho privolaním je však dobré skontrolovať tlak kotla, ten sa dá totiž niekedy vyriešiť svojpomocne. Optimálny tlak by mal obvykle po zapnutí kotla dosahovať hodnotu medzi 1,5 a 2 barmi. Vďaka tomu sa vyhriata voda môže pohybovať od zdroja tepla do radiátorov. Pokiaľ je tlak nižší, je na vine najskôr nedostatok vody vo vykurovacej sústave, ktorý vznikol najmä jej vypúšťaním pri odvzdušňovaní. Preto treba vykurovací systém čas od času doplniť vodou. „Ideálne je k tomuto úkonu zavolať odborníka, aby nedošlo k poškodeniu systému. Pokiaľ má človek už nejaké skúsenosti, zvládne vodu doplniť sám,“ podotýka Luboš Rydlo. Ak nevedie doplnenie tekutiny k lepším tepelným výsledkom, je lepšie sa obrátiť na odborníka. Kúrenára treba volať aj v prípade tlaku vysokého. Zatiaľ čo nízky tlak zapríčiňuje najmä neefektívne vykurovanie, ten vysoký môže spôsobiť poškodenie nielen samotného kotla, ale aj celej vykurovacej sústavy.

5. Tip na záver: Zrevidujte zmluvy s dodávateľmi

Než začne vykurovacia sezóna naplno, je vhodné skontrolovať aj všetky zmluvy s dodávateľmi energií. Môže sa stať, že podmienky či ceny za dodávky energií sa postupom času zmenili a nie sú naďalej tak výhodné, ako by mohli byť. Pravidelná kontrola zmlúv a prípadná zmena dodávateľa môže viesť k významnej úspore nákladov na vykurovanie.

Foto: Korado
Text: Korado

>> Vhodné doplnkové ohrievače
do domácnosti TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý večer,
    naozaj dobrý článok. Všetko krásne zhrnuté. Ale musím už teda odvzdušniť radiatory…. Ani neviem kedy naposledy som to robil. Tak dobre, že čítam.

Komentáre