Obytné maringotky či mobilné domčeky namiesto víkendovej chalupy? Prečo nie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyExteriérNovinky

Obytné maringotky či mobilné domčeky namiesto víkendovej chalupy? Prečo nie

Obytné maringotky či mobilné domčeky namiesto víkendovej chalupy

Kam vypadnúť na pár dní z ruchu mesta a pracovného nasadenia v dnešnej uponáhľanej dobe? Ako si v mladom veku zaobstarať vlastné bývanie bez nutnosti doživotnej hypotéky? Odpoveďou sú v oboch prípadoch mobilné domčeky a maringotky. Tie prinášajú nespočetne veľa výhod nielen pre tých, ktorí milujú prírodu. Viete, čo obnáša bývanie v tiny house?

Drevenica Fabros

Neprehliadnite:
Snívate o drevodome?

 

 

Záhradkárska oblasť alebo samota ako trvalý pobyt

Rastúce ceny stavebných pozemkov, materiálu aj stavbárskych prác sú výzvy, ktoré sa odzrkadľujú na cene nehnuteľnosti a výške hypotéky. Pozemky v záhradkárskych oblastiach či menšie parcely mimo veľkej infraštruktúry sa tak postupne stávajú dlhodobo obývanými.

Ak sa rozhodnete pre stavbu maringotky v záhradkárskej oblasti, budete musieť počítať s niektorými obmedzeniami. Máme na mysli predovšetkým obmedzenú zastavanú plochu a tiež maximálny počet podlaží. Ide predsa len o oblasť, ktorá má primárne slúžiť na pestovanie plodín a nie na bývanie, preto má táto regulácia svoje opodstatnenie. Vo výsledku si tak zabezpečíte bývanie v príjemnej zelenej oblasti bez obáv, že vám pred oknami onedlho vyrastie obchodný či panelový dom.

Víkend v maringotke vám otvorí oči

Náš TIP:
Na stavbu malého domu maringotky môžete využiť celé spektrum ekologických materiálov. Staviť tak môžete na modernú drevostavbu s výborným energetickým hospodárením.

Tiny house – kompromisom sa nevyhnete

Ak sa rozhodnete stavať tiny house pre trvalé bývanie a s týmto konceptom zatiaľ nemáte žiadne skúsenosti, pripravte sa na kompromisy hlavne v súvislosti so zariadením. V mnohom sa totiž budete musieť obmedziť, aby z domácnosti nevznikol preplnený priestor, v ktorom sa nebudete cítiť dobre. Ešte predtým ako sa pustíte do plánovania stavby vám odporúčame upratať podľa zásad Marie Kondo či Döstädning, vďaka čomu výrazne preriedite všetky predmety.

Tiny house – kompromisom sa nevyhnete

Víkend v maringotke vám otvorí oči

Klasické rodinné domy majú výmeru medzi 110 až 140 metrov štvorcových. V záhradkárskej oblasti sa vám podľa regulácií podarí postaviť domček o veľkosti bežného 3-izbového bytu. Ak si tento rozdiel neviete predstaviť, pomôže vám fenomén s názvom “glamping”, ktorý využíva práve tieto drobné stavby (väčšinou na samote) na krátkodobé pobyty.

Vysoké ceny pozemkov, stavebného materiálu a práce postupne menia prístup k bývaniu. Zatiaľ čo v minulosti bola bežná kúpa pozemku v meste či dedine vedľa neho, dnes už hľadáme alternatívne a cenovo dostupnejšie riešenia. Jedným z nich je bývanie v mobilnom dome, maringotka či tiny house na výhodnom pozemku na samote alebo v záhradkárskej oblasti.

Foto: Unsplash
Text: Redakcia

>> Zariaďte si interiér chaty
podľa svojich predstáv TU <<

 

Komentáre (2)

  1. Dobrý večer, my sme tak kúpili mobilný domček v horách a určite to bolo super riešenie. Nemenila by som za chalupu.

  2. Dobrý večer,
    my sme minule boli s manželom na dovolenke v takej obytnej maringotke v lese a malo to obrovské čaro. Krásne.

Komentáre