Odpovedáme na vaše otázky: toto je 6 najčastejších škodcov úrody, ako sa ich zbavíme?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérVýsadbaZáhrada

Odpovedáme na vaše otázky: toto je 6 najčastejších škodcov úrody, ako sa ich zbavíme?

6 Najčastejších škodcov úrody

Odhaliť škodcov a choroby, ktoré napádajú naše záhrady, vie byť niekedy poriadny oriešok. Preto je na mieste vedieť, s ktorými problémami sa môžete na svojej záhrade stretnúť a ako ich vyriešiť. Máme pre vás stručný popis šiestich najčastejších parazitov a chorôb, ktoré postihujú úrody v našich končinách.

 

 

V diskusnom fóre ste sa nás opýtali, ako bojovať so záhradnými škodcami. Pretože sa jedná o častý problém, pripravili sme pre vás kompletný návod.

1. Piliarka jablčná

Ako z názvu vyplýva, ide o parazita, ktorý napáda jablká a spôsobuje ich červivosť. Na vine sú larvy týchto mušiek, ktoré sa do jabĺk zavŕtajú a zanechávajú v nich svoje vyhryzené tunely. Riešením môže byť jarné okopanie a odstraňovanie poškodených plodov. Ak sa vám aj napriek tomu nepodarí škodcov zbaviť, môžete siahnuť po postreku insekticídmi v rámci jarného ošetrenia ovocných stromov.

Náš TIP:
Pravidelne prezerajte listy a plody vašich plodín a všímajte si aj tie najmenšie detaily. Môžete sa tak vyhnúť znehodnoteniu celej úrody daných plodov.

2. Obaľovač jablčný

Ďalším v našom zozname škodcov je nočný motýľ, ktorého larvy napádajú predovšetkým jablká, no pochutia si napríklad aj na dule. Larvy si postupne hryzú cestu do stredu plodu a zanechávajú za sebou typické chodbičky. Riešením môže byť odchytávanie pomocou feromónových lapačov a likvidácia zničených plodov.

3. Moníliová hniloba kôstkovín a jabloní

Monilia fructigenna et cinerea ničí predovšetkým jablká a slivky. Akonáhle sa na plode usadí, zničí ho pomerne rýchlo. Celý proces je urýchlený vlhkým prostredím. Preto je najlepšou prevenciou pravidelné rezanie stromov.

Moníliová hniloba kôstkovín a jabloní

Trápi vás nejaký problém alebo hľadáte odpoveď na vašu otázku?
Neváhajte a opýtajte sa v našom diskusnom fóre.

4. Sivá pleseň drobného ovocia

Rovnako ako každej inej plesni, aj tej sivej sa najlepšie darí vo vlhkom a teplom prostredí. Pokrýva zrelé plody a rozširuje sa z jedného plodu na druhý. Akonáhle na plodoch spozorujete pleseň, poškodené plody zlikvidujte a zdravé ihneď oberte. Kríky s drobným ovocím udržiavajte vzdušné a pravidelne ich režte.

5. Mlynárik kapustový

Mlynárik kapustový je na prvý pohľad neškodný biely motýľ. Jeho larvy ale na druhej strane napádajú všetky druhy kapustovín a majú na ne v podstate deštruktívny vplyv. Spoľahlivou prevenciou je prikrytie porastu netkanou textíliou v dobe, kedy začínajú byť motýle aktívne.

Mlynárik kapustový

Ak už dôjde k nakladeniu vajíčok, nájdete ich na spodných stranách listov. V takomto prípade je potrebné ich ručne likvidovať. To isté platí aj o vyliahnutých larvách, ktoré nájdete kdekoľvek na listoch.

6. Pásavka zemiaková

Listy zemiakov požierajú nielen larvy, ale aj dospelí jedinci. Zatiaľ čo dospelé pásavky nájdete kdekoľvek na listoch, vajíčka lariev bývajú na spodnej strane listov a majú výraznú oranžovú farbu. Vajíčka tak len tak ľahko neprehliadnete. Riešením je opäť likvidácia vajíčok, lariev aj dospelých chrobákov.

Ochrániť záhradu pred všetkými škodcami je v podstate nemožné, a to aj pri použití drastických chemikálií. Niektoré plodiny nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť, s inými sa musíte mať stále na pozore. Ak na rastlinkách spozorujete akékoľvek poškodenie chorobou či parazitom, neváhajte a začnite konať. Zachránite tak svoju úrodu a ušetríte si mnoho trápenia.

Galéria

Foto: Unsplash, Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné náradie pre vašu
záhradu TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Ja som mala presne takú pleseň na jahodách. Trochu som ich presvetlila a “preriedila” a zdá sa mi, že to je lepšie.
    Aj moníliovu hnilobu na jablkách som mala. Teraz sa mi ju už naštastie podarilo zastaviť. Ako-tak.

Komentáre