Počuli ste už o injektáži základov rodinného domu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


SanácieStavbaTechnológie

Počuli ste už o injektáži základov rodinného domu

Sanizol, Dvojradová vodorovná injektáž

Máte problémy s vlhnutím múrov? Prinášame riešenie, ktoré môže byť zaujímavé práve pre vás. Ak ste ešte nepočuli o injektáži, alebo by ste sa o nej radi dozvedeli niečo viac, čítajte ďalej.

Injektáž múrov je technologický postup v stavbárstve, ktorý dokonale izoluje nové ale aj staré murivo proti vode do tlaku 4 Atm. Môže sa použiť na rôzne druhy múrov od základov rodinného domu, cez podzemné garáže, žumpy až po nádrž na pitnú vodu.

Neprehliadnite:
Špecialisti na „boj“ s vlhkými murivami stavebných objektov

Základom je vyvŕtanie otvorov v murive, do ktorých sa strieka, teda injektuje, izolačná vrstva, ktorá zabraňuje zemnej vlhkosti dostať sa do muriva. Na trhu je hneď niekoľko zmesí, ktorými môžete murivo injektovať, no väčšinou sa skladá táto suchá zmes z cementu, kremenného piesku a rôznych anorganických aktivačných chemikálií. Táto zmes sa pred použitím samozrejme zmiešava s vodou.

Pri injektáži sa nemusíte báť poškodenia statiky objektu. Pevnosť konštrukcie, do ktorej bola aplikovaná injektáž, sa nezmení.

Špecialisti na boj s vlhkými murivami stavebných objektov, Sanizol, sanacia, diagnostika, hydroizolacia

Technologický postup

Prvým krokom je vyznačenie línie na murive v rovine novej izolačnej vrstvy. Na líniu sa následne označia body s osovou vzdialenosťou 11 cm, ktoré sa následne navŕtajú. Priemer otvorov by mal byť od 2 do 3 cm, v závislosti na kvalite muriva a hrúbky steny. Vŕtame pod sklonom približne 30 stupňov a do takej hĺbky, ktorá je o 5 cm kratšia ako hrúbka samotného muriva.

Vyvŕtané otvory sa následne vyčistia a zarobí sa zmes na injektáž podľa pokynov na obale. Tekutá zmes sa nalieva do otvorov. So zmesou treba pracovať rýchlo a ideálne ju minúť do niekoľkým minút. Dĺžka sušenia muriva závisí od rôznych faktorov. Keď je injektáž vyschnutá, môže sa pokračovať s ďalšími prácami na izolácii základov.

Aj keď vám odporúčame nechať túto prácu na odborníkov, ak by ste sa predsalen rozhodli injektovať základy svojpomocne, určite pri tom používajte ochranné pracovné pomôcky a najmä kvalitný respirátor, nakoľko môže mať vdychovanie injektážnej zmesi nepriaznivý vplyv na sliznice a pokožku.

Foto: Redakcia
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre