Pri rekonštrukcii kúrenia vzniká množstvo rozličného odpadu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


NovinkyStavebné materiályZdravé bývanie

Pri rekonštrukcii kúrenia vzniká množstvo rozličného odpadu

Pri rekonštrukcii kúrenia vzniká množstvo rozličného odpadu

Pri rekonštrukcii kúrenia vzniká pomerne veľké množstvo rôznorodého odpadu, od kovových trubiek cez stavebnú suť až po prevádzkové kvapaliny. Jednotlivé materiály treba riadne vytriediť. Aj keď sa to môže zdať ako ďalší náročný krok navyše, nesprávna likvidácia takéhoto odpadu môže poškodiť životné prostredie.

 

 

1. Kovový odpad

Kovové komponenty, ktoré sa používajú vo vykurovacom systéme, ako sú radiátory, rúrky, ventily a ďalšie časti, patria do kovového odpadu. Drobné kovové prvky je možné vyhodiť do kontajnerov na kov. Tie bohužiaľ zatiaľ nie sú automaticky umiestnené u všetkých triediacich hniezd, a je preto možné, že ich človek vo svojom blízkom okolí nenájde. V takom prípade sú hlavnými zbernými miestami na triedenie kovov zberné dvory.

„Do zberného dvora či do zberne kovov treba odviezť aj radiátory, medené a oceľové rúrky a iné rozmernejšie kovové telesá. Príjemným bonusom je, že kovový odpad býva bežne vykupovaný, motivácia pre správnu likvidáciu je preto nielen ekologická, ale aj ekonomická,“ komentuje Luboš Rydlo, produktový špecialista spoločnosti KORADO, ktorá patrí medzi popredných slovenských dodávateľov vykurovacích telies.

Kam odviezť starý radiátor či stavebnú suť

2. Elektroodpad

Pozor, do kontajnerov určených na kov ale rozhodne nepatrí elektroodpad! Ten má totiž svoje vlastné zberné nádoby, a to v červenej farbe. Do nich je možné vyhodiť drobné zariadenia ako termostaty či obehové čerpadlá. Veľké kusy, medzi ktoré sa zaraďujú napríklad kotly, patria do zberného dvora.

Výmenu kotla je však možné zveriť aj kúrenárovi či montážnej firme, ktorá rovno zaistí jeho ekologickú likvidáciu. O tomto úkone potom na požiadanie obratom vystaví doklad, ktorý môže byť vyžadovaný napríklad pri žiadosti o dotácie na kotol nový.

3. Plastové materiály

Niektoré časti vykurovacieho systému, napríklad rúrky alebo kryty, môžu byť vyrobené z plastu. Nie všetky typy plastov je však možné vytriediť do žltého kontajnera. „Napríklad plastové vodovodné rúrky, ktoré sú bežne používané vo vykurovacích systémoch, môžu patriť medzi takzvané tvrdé plasty. Drobné kúsky je možné vyhodiť do zmiešaného odpadu, väčšie množstvo je potom vhodné zaniesť do zberného dvora,“ vysvetľuje Luboš Rydlo. Plasty, ktoré do žltého kontajnera patria, sú vždy označené skratkou indikujúcou, o aký plast ide, a často sú doplnené aj recyklačným trojuholníkom s číslom.

Okrem niektorých súčastí vyradeného kúrenia sú z plastu vyrobené aj obalové materiály, ktoré si človek domov prinesie s novými dielmi na rekonštrukciu. Tie je možné do žltého kontajnera bez obáv vyhodiť, a to vrátane polystyrénu. Do triedeného odpadu nepatrí iba polystyrén stavebný, ktorý sa klasifikuje ako nebezpečný odpad. Riadne označený patrí do zberného dvora.

Nový radiator Radik Line Klasik2

4. Stavebná suť

Pokiaľ pri rekonštrukcii vykurovacej sústavy dochádza k zásahu do múrov, môže vznikať odpadová stavebná suť. Tá obsahuje materiály, ako sú tehly, omietka či dlaždice. Takýto odpad je možné odviezť do zberného strediska, ktoré sa špecializuje na odber stavebného odpadu. Nie všetky zberné dvory ho totiž automaticky prijmú. Odpad je vhodné odovzdať vo vreciach pre ľahké zváženie, voľne uložený môžu niektoré strediská odmietnuť.

5. Nebezpečný odpad

„Ak boli pri rekonštrukcii kúrenia menené aj izolačné materiály, s tými starými treba nakladať oddelene. Môžu obsahovať napríklad azbest, ktorý treba likvidovať ako nebezpečný odpad. Tak s nimi aj manipulujte – zabezpečte, aby nedochádzalo k uvoľneniu azbestových vlákien, a zabaľte ich do PE fólií, ktoré riadne označíte,“ vysvetľuje Luboš Rydlo. Izolačný materiál bez škodlivín prijmú bežne aj v zbernom dvore, nebezpečné odpady je však potrebné odovzdať na skládke, ktorá má oprávnenie s nimi nakladať.

K správnemu fungovaniu vykurovacej sústavy sú využívané aj rôzne kvapaliny, napríklad nemrznúce zmesi, oleje či chladivá, ale aj farby a laky, ktoré sú používané pri inštalácii nového telesa. Pri výmene kúrenia teda môže vzniknúť aj taký odpad. Všetky tieto látky patria medzi nebezpečné, je potrebné ich likvidovať v súlade so zákonom a odviezť ich do zberného strediska odpadov. V žiadnom prípade nestačí ho vyhodiť do zmiešaného odpadu alebo ho niekam vypúšťať. Mohlo by dôjsť k poškodeniu životného prostredia.

Foto: Korado
Text: Korado

>> Vhodné doplnkové ohrievače
do domácnosti TU <<

 

Komentáre