Romantické svetelné zákutia v záhrade alebo, 8 tipov, ako vybrať nízkonapäťové záhradné osvetlenie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérTrávnikZáhrada

Romantické svetelné zákutia v záhrade alebo, 8 tipov, ako vybrať nízkonapäťové záhradné osvetlenie

Záhradné osvetlenie, Bodove osvetlenie3

Cez deň vynikne na záhrade každý detail. Ale večer sa z nej stane iba tmavé bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12 alebo 24 voltového osvetlenia a zázrak je hotový. Vďaka jednoduchému inštalačnému systému s nízkym napätím si môžete vytvoriť bezpečné záhradné osvetlenie rýchlo, jednoducho a bez pomoci odborníka.

Záhradné osvetlenie, Vstavane osvetlenie

„Pokiaľ si nie ste istí, či využiť 12 V alebo 24 V rozvody záhradného osvetlenia, odporúčam riadiť sa jednoduchým pravidlom vzdialenosti. V prípade malej a jednoduchej inštalácie so vzdialenosťou medzi zdrojom a svetlom do 10 metrov, použite 12 V rozvody. Pokiaľ je inštalácia zložitejšia a vzdialenosť väčšia ako 10 metrov, siahnite po 24 V rozvodoch. Hlavným dôvodom je, že pri 12 V napätí prichádza k veľkému úbytku napätia vo vodiči. V praxi to znamená, že ak použijete pri väčšej vzdialenosti 12 V rozvody, budú svetielka svietiť slabo alebo vôbec,“ vysvetľuje Zdenko Slebodník, odborník z oddelenia elektro v projektových marketoch Hornbach.

Plánujte ešte pred zasiatím trávnika

Osvetlenie, respektíve rozvod kabeláže, je potrebné premyslieť skôr, než sa začne záhrada finálne upravovať. Káble by ste mali umiestniť aspoň 10 cm pod zem. Najmä kvôli bezpečnosti, aby ste o ne nezakopávali a aby boli dostatočne schované pred deťmi či domácimi miláčikmi. Hlavne nikto nechce, aby na terase ležali voľne pohodené káble alebo aby boli amatérsky pritlačené ku stene. Pri nákupe všetkých súčastí systému, typov svietidiel a dĺžky kabeláže je dobré riadiť sa vopred pripraveným plánom.

Záhradné osvetlenie, Svetelna retaz

Jedna zásuvka na 220 V a trafo

Základom nízkonapäťového záhradného osvetlenia je zásuvka na 220 V. Na ňu sa pripojí trafo, ktoré zredukuje napätie na požadovaných 12 alebo 24 voltov. Zároveň sa z neho rozvádzajú káble po celej záhrade. „Pozor, každé trafo je iba na 150 W môžete naňho pripojiť obmedzený počet svietidiel. Spotreba svetiel je v priemere 1 W a vďaka LED osvetleniu, ktoré má veľmi nízku spotrebu, ich na jedno trafo pripojíte naozaj dosť. Takže počítajte a pokiaľ vás to nebaví, zájdite do Hornbachu a nechajte si poradiť,“ upozorňuje Zlatko Slebodník z Hornbachu.

Neprehliadnite:
Túžite po originálnom záhradnom nábytku z paliet?

Trafo sa umiestni hneď vedľa elektrickej zásuvky, aby nebola záhrada zbytočne prešpikovaná 220 V káblom. Vodič je potrebný skryť pred slnkom, vodou a malými zvedavcami. „Trafo umiestnite pod zem, nikto nechce mať na záhrade voľne ležiacu čiernu krabičku. Elektrické tarfo je vodotesné, ale rozhodne to neskúšajte,“ radí Zlatko Slebodník z Hornbachu.

Záhradné osvetlenie, Bodove osvetlenie

Typy svetiel a ich využitie

Na nízkonapäťový systém záhradného osvetlenia môžete napojiť iba svietidlá s napätím 12 / 24 voltov. V prípade, že odíde celý zdroj, musíte vymeniť celé svetlo. „Medzi inovatívny systém záhradného osvetlenia s nízkym napätím patrí v Hornbachu značka Paulmann. Ponúka 24 V Plug & Shine LED osvetľovací systém. Jeho používanie poskytuje najvyššiu bezpečnostnú úroveň, a to pre ľudí aj zvieratá. Je absolútne odolný voči poveternostným vplyvom a môžete ho inštalovať bez odborných znalostí. Káble, svetlá a príslušenstvo sa jednoducho spoja dohromady,“ popisuje Zlatko Slebodník z Hornbachu.

Záhradné osvetlenie, Bodove osvetlenie

Už počas plánovania osvetlenia si vyberajte druhy svietidiel, ktoré v záhrade umiestnite. Vybrať si môžete z rôznych typov, od vstavaných podlahových svetiel, svietiacich stĺpikov, zapichovacích svetiel až po reflektory. Klasickým riešením je závesné alebo stropné osvetlenie, ktoré sa používa ako hlavné svetlo na terase. Menšie typy dokážu pekne vyladiť každý svetelný detail. Vstavané osvetlenie je vhodné pre terasy, schody alebo chodníky. Svietiace stĺpiky rôznej výšky ideálne osvetlia cestu v záhrade. Zapichovacie svetlá nájdu svoje uplatnenie okolo terasy alebo na voľnej ploche záhrady. Záhradné reflektory bývajú otočné a presne posvietia na zákutia záhrady, sochu alebo kríky.

Záhradné osvetlenie, Vstavane osvetlenie

Bezpečnosť na prvom mieste

Hlavnou prednosťou nízkonapäťového záhradného osvetlenia je jeho bezpečnosť. „Keď sa dotknete 12 alebo 24 voltov, zabrní to, ale neublíži. Je tak bezpečné pre deti aj domáce zvieratá. Nízkonapäťové osvetlenie je ideálne pre použitie v blízkosti vody – nasvieti dno jazierka, vodopád, kaskádu, fontánu alebo celý bazén. Vďaka jednoduchému tesniacemu spoju pomocou gumičky nehrozí riziko utopenia svetla. Trafo môžete schovať napríklad k filtrácii, kde zásuvka na 220 V, sucho a tieň,“ vysvetľuje Zlatko Slebodník z Hornbachu.

Záhradné osvetlenie, Zapichovacia sada

Súmrakový senzor a časovač

Nízkonapäťové záhradné osvetlenie môžete ovládať pomocou časovača, ktorý zapojíte do 220 voltovej zásuvky pred trafo. Podľa nastavených inštrukcií tak časovač trafo presne spúšťa a vypína. ďalšou možnosťou je súmrakový senzor, ktorý spustí záhradné osvetlenie automaticky, keď sa začne stmievať. „S jeho umiestnením si musíte dať trochu práce. Napája sa priamo na trafo a je vhodný skôr do menších záhrad, v ktorých sa stmieva rovnomerne. Súmrakový senzor je potrebné umiestniť nad povrch – je teda voľne ležiaci na terase alebo záhrade. Pokiaľ by ste ho umiestnili pod zem k trafu, kde je stále tma, bol by prakticky stále zapnutý,“ radí Zlatko Slebodník z Hornbachu.

Zuzana Božeková
Foto: Hornbach

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné exteriérové osvetlenie
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre