Stavba plota: Čo treba vybaviť a vedieť, skôr než sa do nej pustíte?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavba

Stavba plota: Čo treba vybaviť a vedieť, skôr než sa do nej pustíte?

Stavba plota Čo treba vybaviť a vedieť, skôr než sa do nej pustíte, ALPSKY PLOT

Oplotenie je podľa zákona drobná stavba, ale určite to nie je malá investícia. Kým sa do stavby plota pustíte, treba vybaviť administratívne záležitosti a poznať niekoľko dôležitých faktov.

Kde treba začať pri stavbe plota? Stavbu plota treba oznámiť na príslušnom stavebnom úrade, čo sa vás netýka, ak plot len rekonštruujete. Ak plánujete postaviť plot vyšší ako 2 m, úrad môže rozhodnúť, že budete potrebovať stavebné povolenie. Práve preto sa oplatí oznámiť stavbu plota skôr, než si kúpite potrebný materiál a začnete so zemnými prácami.

Potrebujete geodeta?

Nie, ak je pozemok jednoznačne vytýčený. Prax však ukazuje, že sa ho oplatí osloviť na spoluprácu, ak bude plot stáť na svahu. „Geodet s teodolitom presne zameria výšky, vďaka čomu sa dá spracovať presný nákres plota. V opačnom prípade môže byť krivý a dispozične nesprávne riešený, čo pokazí celkový výsledok,“ delí sa o skúsenosti z praxe výrobný riaditeľ Michal Urbanovič z Austria Beton Werk.

Stavba plota Čo treba vybaviť a vedieť, skôr než sa do nej pustíte, Plot_Lineal

Viete, aká bude brána?

Podľa jeho skúseností je pri stavbe plota častou chybou to, že majitelia nehnuteľnosti, ktorá má byť novým plotom oddelená od okolitého sveta, nemajú vopred vybranú bránu. Jej výška, šírka a najmä spôsob uchytenia (ukotvenia) v betónových tvárniciach ovplyvňujú výber materiálu aj stavebné postupy. Ak ide o samonosnú konštrukciu, problémom sa vyhnete, inak radšej myslite skôr, než začnete konať. Aj keď plot ešte nestojí, je dobré vedieť, ako sa cezeň bude chodiť.

Neprehliadnite:
Prečo staviame také vysoké ploty? Hľadáme pocit bezpečia!

Hlboko v zemi

Stavebný úrad vzal drobnú stavbu na vedomie alebo ste vybavili potrebné stavebné povolenie, je čas „zahryznúť“ sa do zeme. Základy plota by mali byť podľa normy v hĺbke 80 cm, no môže to byť aj viac, ak má byť plot vysoký a ťažký alebo ak je zem ílovitá. Preto má k stavbe plota čo povedať aj statik, ktorý rozhoduje o spôsobe samotnej realizácie a použitých materiáloch.

Stavba plota Čo treba vybaviť a vedieť, skôr než sa do nej pustíte, plot z betónových tvárnic

Čo je to diletácia?

Základy sú hotové, plot môže začať rásť. Na čo si dávať pozor, aby bol naozaj stabilný a funkčný? Určite na diletáciu. Je to oddelenie jednotlivých častí plotu v pravidelných úsekoch, aby sa tak zabránilo popraskaniu vplyvom rozťažnosti betónu (štandardne každých 4-6 metrov),” upozorňuje výrobný riaditeľ Michal Urbanovič z ABW.

Dobre investované peniaze

Dôležitý je aj druh výstuže, ktorý sa pri stavbe plota použije. Zvyčajne vám poradia už pri jeho nákupe, ale ten milý pán z obchodu nebol u vás doma, a preto nemôže vedieť, aký stabilný je podklad (pôda pod plotom), aké veľké a hlavne aké ťažké brány na ňom budú, akým spôsobom sa budú otvárať a vôbec, aký plot ste si vybrali. Preto je rozumné zveriť stavbu plota do rúk odborníka. Pretože chráni majetok, ale aj súkromie ľudí. Budú to dobre investované peniaze. Pri nekonečných opravách neodborne postaveného plota by ste ich nakoniec určite minuli viac.

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre