Nemusíte ísť k moru voda a bazén je aj v záhrade. Súkromný modrý svet.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


BazényExteriérZáhrada

Nemusíte ísť k moru voda a bazén je aj v záhrade. Súkromný modrý svet.

Bazén na záhrade

Hľadáte súkromie a zároveň komfort pri letnom osviežení? Pre toto sa majitelia RD rozhodnú vložiť nemalé finančné prostriedky do výstavby rodinného bazénu. Myšlienka „mať svoj modrý svet“ – bazén v záhrade sa môže premietať do reality pri uvedomení si veľkosti záhrady.

Záhrada musí byť veľká. Máte ju? Uvedomte si, že v záhrade musíme vyčleniť plochu, ktorá bude patriť bazénu a obslužným priestorom okolo neho. Ani u toho najmenšieho, gumeného s priemerom 3 m to nie je málo m2. Ani u tohto minibazénu nesmú byť zelené, vzrastlé stromy tesne pri bazéne (tienia a padajú z nich listy či ihličie). Úžitková či kvetinová záhrada v blízkosti bazénu? – na toto riešenie teda radšej zabudnite. Prach z pôdy, kde pestujete uhorky či rajčiny, vám zničí vašu predstavu modrého sveta, za pár hodín. Kvety postriekané vodou s chlórom nevydržia dlho.

Bazén na záhrade

Vysoké vzrastlé rastliny či dokonca stromy, budú tieniť slnku a bazén „ho“ potrebuje veľa. Ani trávnik v tesnej blízkosti bazéna nie je pre blankytne modrú vodu vhodným „partnerom“. Každé pokosenie trávy to sú tisíce lietajúcich kúskov trávy a všetky majú tendenciu „zaletieť“ na hladinu bazénu. Zhrnuté – zmerajte si plochu ktorú máte vyčlenenú pre váš sen a potom riešte veľkosť bazénu, prekrytia a aj veľkosť spevnených plôch okolia bazénu.

Bazén na záhrade

Pri výbere ideálneho priestranstva inštalácie je dôležité počítať s niekoľkými technickými detailmi. Je nevyhnutné vyčleniť priestor na umiestnenie technológie (protiprúd) či šachty na filtre a dezinfekciu vody. Jej umiestnenie sa spravidla odporúča v bezprostrednej blízkosti. Nesmiete zabudnúť ani na zaistenie prívodu elektrickej energie. A nezabudnite aj na odkanalizovanie, kam vypustíte vodu z bazénu pri jej výmene. Nezabudnite aj na záhradnú sprchu – základ hygieny vody v bazéne.

Veľkosť a hĺbka rodinného bazénu

Aká veľkosť bazénu je pre vás a vašu rodinu optimálna? Aký tvar by mal mať ten váš? Fakty. Stále najpraktickejším ostáva bazén v tvare obdĺžnika. Rôzne geometrické tvary sú síce zaujímavé, ale tiež veľmi náročné na plochu, a preto treba tvar bazénu voliť s metrom v ruke, aby ste bazénom a potrebnými spevnenými plochami pre lehátka, deky… nezapratali celú záhradu. Uvažujte aj o funkčnom využití. Ak sa v ňom chystáte relaxovať (stačí hĺbka vody 120 cm) alebo športovať? Pre plávanie musí byť voda hlboká minimálne 130 cm a dĺžka najmenej 15 m, ináč si nezaplávate.

Bazén na záhrade

Ak miesta nie je dostatok, tak myslite na technológiu zvanú protiprúd ten však potrebuje tecnologickú prípravu v konštrukcii bazéna. Nesmiete zabudnúť ani na vyriešenie vstupu a výstupu do a z bazénu. Musí byť bezpečný a upravený podľa veku užívateľov. Deti a starší potrebujú schodišťový vstup so zábradlím. Rebríky sú síce fajn, ale v 60 a viac toto riešenie nie je Obdobne je potrebné uvažovať o doplnkoch pre maximum relaxu, ako sú sprchy, chrliče a podobne.

Záhrada – a hygiena vody v záhrade je o údržbe

Pár slov o „prácach“ okolo údržby bazénu a nechceme vás nimi odradiť. Na mieste je základná otázka – budete mať dosť času na údržbu? Uvedomujete si, že „to“ bude každú sobotu trvať aspoň 3– 4 hodiny?! Ste technický typ? Budete vedieť obsluhovať filtračné zariadenie? Máte trpezlivosť sledovať hygienickú kvalitu vody dennodenne? Nik toto za vás neurobí. Občasný servis si síce môžete objednať, ale „ON – Váš modrý svet “ chce každodenný dohľad aj keď bude prekrytý.

Zaujímavé:
Ochráni nás „hromozvod“ pred bleskom?

Pri samotnej „údržbe“ vody si treba uvedomiť, že každé kúpanie (telá užívateľov sú natreté opaľovacími olejmi a určite si ich neumyjú, keď sa idú kúpať!) je „záťaž“ pre kvalitu vody, a tak v nedeľu podvečer (bazén ste po dva dni podrobili enormnému zaťaženiu) doplňte vodu, skontrolujte pH, doplňte chémiu (hlavne vločkovač) a na celú noc pustite filter.

Bazén a záhrada

Nasledujúci deň prepláchnite filter a máte tento najdôležitejší „stroj“ na jasnú a priezračnú vodu pripravený na bezproblémovú celotýždňovú prevádzku pri filtrovaní vody v bazéne, v záhrade ende?! Po tejto nevyhnutnej základnej údržbe nastavte denný časový spínač filtrovania na 6 hodinový cyklus, takže vodu prefiltrujete 2- krát za 24 hodín. Určite sa vám odmení iskrivou blankytnou farbou vody. Verte, že do tohto zariadenia (filtrácia a dezinfekcia vody), ktoré zaručí hygienu vody, je potrebné investovať aj veľa eur, ale – oplatí sa to…

P.K.
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vaše bazény
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

 

Komentáre