Tipy na vytvorenie ekologickej a sebestačnej domácnosti

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNovinky

Tipy na vytvorenie ekologickej a sebestačnej domácnosti

Tipy na vytvorenie ekologickej a sebestačnej domácnosti

Základom sebestačnej domácnosti je jej nezávislosť na verejných a komunálnych službách. V dnešnej dobe ide o čoraz známejší trend, ktorý sa vyvíja ruka v ruke s ekologickým bývaním. Medzi priority týchto domácností patrí využívanie obnoviteľných zdrojov vody a energie, recyklovanie a upcyklovanie odpadu či minimalizovanie závislosti na elektrine. Ak by ste radi zvýšili sebestačnosť svojho domu alebo bytu, máme pre vás niekoľko tipov, ako na to.

 

 

Obmedzte svoju závislosť na elektrine

Udržateľnosť a elektrická sebestačnosť domácnosti sú založené predovšetkým na využití solárnych panelov a ďalších obnoviteľných zdrojov energie. Sofistikovanosť a výkon týchto zdrojov sú závislé hlavne od ich využitia. Ak minimalizujete svoju spotrebu energie, výrazne znížite svoje nároky na jej výrobu a dodávanie. Spotrebu domácnosti môžete znížiť napríklad tým, že vám krb bude vykurovať celý dom. Stavte tiež na úsporné LED osvetlenie, ktoré je vhodné prakticky pre ktorúkoľvek miestnosť.

Obmedzte svoju závislosť na elektrine v domacnosti

Vedeli ste, že…
… na vykurovanie celej domácnosti krbom môžete využiť teplovzdušné, teplovodné alebo akumulačné výmenníky?

Využívajte úžitkovú vodu v domácnosti

Zdroje vody sú vždy závislé od vašej polohy a klímy. Základom je vyhĺbenie studne, ktorá vám umožní využívať podzemnú vodu. Ďalšou možnosťou je povrchová voda. Pre jej využívanie je dôležité, aby ste do odkvapových rúr zakomponovali výpustnú časť, ktorú nasmerujete do suda alebo podzemnej nádoby s čerpadlom. Vďaka tomu budete mať k dispozícii ďalšie kvantá vody pre zalievanie, umývanie a ďalšie práce na záhrade.

Využívajte úžitkovú vodu v domacnosti

Pestujte vlastné ovocie a zeleninu v domácnosti

Bez ohľadu na to, či bývate v dome alebo byte, aj malá záhradka môže výrazne zvýšiť vašu sebestačnosť. V byte môžete vypestovať rôzne byliny, paradajky, chilli papričky, listovú zeleninu a celé spektrum obľúbených trvaliek. Ak plánujete na jar založiť nové políčka okolo domu, uistite sa, že ste záhradu správe zazimovali. Medzi prvé chladnomilné rastliny, ktoré je vhodné sadiť na prelome zimy a jari, patria reďkovky a šalát.

Pestujte vlastné ovocie a zeleninu v domacnosti

Starajte sa správne o odpad v domácnosti

Zodpovedná starostlivosť o odpad všetkých druhov je základom sebestačnosti každej domácnosti. V prvom rade by mala byť vašou prioritou minimalizácia jeho tvorby. Nie je samozrejme možné tvorbu odpadu úplne zastaviť. Práve preto by ste mali podstúpiť aj nasledujúce kroky:

  • Vytvorte si exteriérový alebo interiérový kompostér pre organický a papierový odpad.
  • Plasty a sklá separujte a recyklujte.
  • Starú techniku, nábytok alebo oblečenie nevyhadzujte – buď stavte na inzerciu, alebo položky darujte. Prípadne ich môžete upcyklovať a naďalej využívať pre iný účel.

 

Optimalizujte obrat energií v domácnosti

Na to, aby bola vaša domácnosť sebestačná, je potrebné, aby ste čo najviac znížili svoje tepelné straty a spolu s tým aj potreby vykurovania. V letnom období je zase žiaduce zabrániť teplu, aby prechádzalo do interiéru. Vo výsledku vám tak odporúčame investovať do efektívnej izolácie, podľa možností zdravými materiálmi, vďaka čomu zostanú teplo a zima tam, kde majú byť.

Na to, aby bola vaša domácnosť sebestačná, nemusíte kupovať alebo stavať nový dom. Viaceré spôsoby a kroky k ekologickosti a sebestačnosti sú dostupné prakticky pre kohokoľvek. Niektorú sa aplikovateľné len na rodinné domy, iné pomôžu aj obyvateľom bytov.

Foto: Unsplash, Freepik
Text: Redakcia

>> Vhodné energeticky
úsporné spotrebiče TU <<

 

Komentáre