Toto sú zaručené spôsoby, ako vyčistiť zanesenú terasu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérNovinky

Toto sú zaručené spôsoby, ako vyčistiť zanesenú terasu

Ako vyčistiť zanesenú terasu

Terasa je vystavená poveternostným podmienkam, ktoré sa s ňou nemaznajú. Zimné mrazy s ľadovou pokrývkou sa v posledných rokoch rýchlo striedajú s vyššími teplotami a slnkom. Ak k tomu pridáme prašné ovzdušie a ďalšie nečistoty, bez pravidelnej údržby by sa terasa stala nepoužiteľnou. Nech už vás na terase trápia akékoľvek nečistoty, v dnešnom článku vám poradíme, ako vyčistiť zanesenú terasu.

 

 

Čistite terasu bežnými domácimi potrebami

V domácnosti si môžete pripraviť celé spektrum vlastných čistiacich prostriedkov. Jedným z nich je aj zmes na umývanie terasy alebo chodníka. Stačí vám voda a bežný saponát na riad. Pred čistením ale zbavte terasu najhrubšej špiny tvrdou kefou alebo metlou.

Namiešajte zmes vody a saponátu v pomere 50 ml saponátu na 1 liter vody. Množstvo čistiacej zmesi závisí od veľkosti vašej terasy. Radšej si pripravte menej zmesi a neskôr si ju domiešajte, než aby ste plytvali saponátom.

Čistiacu zmes postupne nanášajte na terasu a vždy čistite len menší kus terasy, aby ste špinu príliš neroznášali. Kefu pravidelne oplachujte a zbavujte nachytaných nečistôt. Nakoniec záhradnou hadicou alebo iným zdrojom vody terasu poriadne opláchnite a máte hotovo.

Čistite terasu bežnými domácimi potrebami

Náš TIP:
Pre ešte efektívnejšie čistenie zopakujte proces s octovou vodou v pomere 1:1. Ocot sa postará o iný druh nečistôt, na ktoré saponát nemusel stačiť.

Pomôžte si všestranným pomocníkom

Ak vo vašej záhradnej výbave nechýba vysokotlakový čistiť, umývanie terasy sa pre vás stane oddychovou a upokojujúcou aktivitou rovnako ako čistenie fasády. Využiť môžete buď len čistú vodu alebo špeciálnu čistiacu zmes určenú na terasy. Siahnuť môžete aj po saponátovej vode, ktorú sme si popísali vyššie.

Cistenie terasy vysokotlakovym cisticom

Čo sa týka tlaku čistenia, vždy sa držte odporúčaní výrobcu. Rôzne povrchy (drevo, betón, dlažba) sú totiž rôzne odolné voči tlaku. Ak použijete príliš vysoký tlak, môžete terasu nenávratne poškodiť. V poslednom kroku opláchnite jemným prúdom celú terasu. Pri čistení aj oplachovaní by ste mali postupovať od domu smerom k okrajom terasy, nie opačne.

Praktické rady na záver

Na záver vám prinášame niekoľko osvedčených rád, ktoré vám s čistením terasy pomôžu bez ohľadu na to, ktorú čistiacu metódu zvolíte.

  • Na veľmi odolné nečistoty naneste pred umývaním koncentrovaný prostriedok (saponát, ocot atď.) a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút.
  • Terasu pravidelne oplachujte a zametajte. Pravidelná starostlivosť bráni usadeniu a kopeniu odolnej špiny.
  • Podobne ako vysoký tlak vody, aj nesprávne chemikálie môžu vašu terasu zničiť. Vyhnite sa agresívnym a abrazívnym prípravkom.

Terasa patrí medzi najobľúbenejšie miesta domácností. Ponúka priestor na čerstvom vzduchu, ktorý je ideálny na relax, rodinné oslavy či stretávanie s návštevami. Práve preto by ste sa mali o terasu pravidelne starať, oplachovať ju a zametať. Nezabudnite ani na hĺbkové čistenie saponátovou alebo octovou vodou či vysokotlakovým čističom.

Foto: Freepik, Shutterstock
Text: Redakcia

>> Zariaďte si terasu
podľa svojich predstáv TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý večer,
    skvelý článok lebo tu nie su popísané špeciále prostriedky, náradia, ale úplne bežné veci ako napríklad ocot.
    Super.

Komentáre